fbpx

Kontserdikaja: Rinneradio aitas pingelisest päevast rahuneda

18. detsember 2006

13. detsembril esines Kaarli kirikus Rinneradio jõululiku kavaga “Püha öö”. Loe publiku muljeid.

Rinneraadio esitatud jõuluhõnguline muusika baseerus hästi pikkadel kestvatel helidel, mida korrutati üha uuesti. Lavale toodud naturaalpillidega võrdne roll oli elektroonikal, millega määrati mängitavate helide lõplik kuju. Kajade ja sahinate vahele riputatud tillukesed jõululaulude motiivid kadusid elektroonikaga eksperimenteerimise sisse praktiliselt ära, kuid advendiaega sobiv vaikelu-tunnetus tuli kontserdi käigus sellegipoolest esile. See polnud traditsiooniline jõulumuusika, kuid jõulumeeleolu aitas see tekitada küll.
Meditatiivset ja sugereerivat meeleolu segas natuke kaja, mis kirikuseintelt vastu laksus, aga see oli Kaarli kiriku akustika omapära, helimehel polnud sellega midagi pihta ka hakata.

Publiku arvamust uurisid Anu Eesmaa, Liis Kängsepp, Roosi Keva, Mari Hiiemäe.

Aime, keskealine ja kiirustav: “Minu arvates igaüks on virtuoos. See kontsert oli mehelik, maskuliinne ja karge, aga midagi jäi minu jaoks puudu. Äkki oli liiga lühike ka? Positiivne mulje jäi siiski, andis jõudu.”

Herbert Jaan (72), pensionär: “Muljed jäid väga head. Mulle see muusika ja kontsert väga meeldis. Anne Ermi soovitusel me need piletid saime ja jäime väga rahule. Muusika tegi rahulikuks. Mina sain sisimas täiesti tühjaks ja rahulikuks selle kontserdiga. Lõpus leidsin veel ühe passi pingi pealt ja hakkasin pakkuma ja leidsin ka omaniku, ühed soomlased istusid meie kõrval. Sain isiklikult üle anda ja head ka veel teha.”

Kadri, Viktoria ja Eneli, endised juuraüliõpilased. “Me jäime väga rahule. Huvitav oli. Oli tavatu ja omanäoliselt uudne. Tavaliselt langevad jõulukontserdid ikka ühte lahtrisse, Rinneradio oli omapärane. See tekitas küll pühaliku tunde, kuid samas oli selles midagi natuke lõunamaist. Võib-olla tänu just nendele väikestele trummidele. Rütm oli lõunamaine. Jõulumeloodiate katked tundsime ka seest ära, kaks vähemalt. Väga hästi oli need ära peidetud.”

Mees:”Mulle väga meeldis see kontsert. Kuigi selle nimi oli “Püha öö” ei olnud see nagu tavaline jõulukontsert, selline kommertslik. Kes tahtis kuulis need jõululood ära, kes ei tahtnud, see jättis kuulamata.”

Arja (46), veebitoimetaja:„Peale pingelist töönädalat oli hea tunne rahuneda Kaarli kiriku kõval puupingil ja kuulata Rinneradio maiseid ja ebamaiseid helisid. Oleksin tahtnud istuda mitte kolmandas reas, vaid natuke rohkem tagapool, sest kõlari all istumine paratamatult moondab kuuldut. Varasemate kontsertidega võrreldes oli seekord rohkem meditatiivsust. Aga kirik ongi hoopis teine koht kui klubi. Rinneradiot olen juhtunud varem kuulama tõesti ainult kontsertidel, kust on jäänud mulje, et tegemist on pigem tantsulise kooslusega. Nähtavasti oleks tark tegu osta ka CD, et kuulata pühendunult ja mõttega.”

Rain (32), levijuht:„See oli minu jaoks kolmas Rinnradio kontsert. Olen näinud neid esinemas Leigol, Muhus „Juu Jääb” raames ning nüüd Kaarli kirikus. Võimsaima mulje jättis nende Muhu esinemine, mis oli üks paremaid kontserte, mida olen eales näinud. Muhu kontsert oli ülihoogne, publik kargles rehetarede vahel nii et jube. Kaarli kiriku kontserdi kohta nii palju, et Rinneradio oskab üllatada. Oma muusika ilusasti ümbritsevasse keskkonda sobitada. Hea kontsert oli, võib-olla veidi liiga mõtlik minu maitsele, aga kuidas jõulude ajal teisiti saakski.”

Pille (28), müügijuht:„Istusin väga ees, oleks parem olnud, kui poleks nii palju lava näinud – pilt segas natuke muusika nautimist. Kirik kajas hästi ja ruumis oleks võinud veel pimedam olla. Siis oleks õdusam ja õudsem tunne jäänud. Näiteks oleks võinud ainult küünlad põleda valgustuseks.”

Heidi (28), personalijuht: „Valgustus oli natuke liiga näkku, oleks tahtnud rohkem uneleda. Ees jälgid liikumist rohkem ja pilt häiris. Muidu kontsert meeldis.”

Ilmi, nõunik: „Tunne oli eriline, kui 1000-pealine publik kuulas hinge kinni pidades Rinneradio hüpnootilisi ja omamoodi ebamaiseid helisid, nende omapäraseid seadeid tuntud jõululauludest. Tuleb tunnistada, et täis kirik oli minu jaoks üllatus. Eestis on kaks Soome jazzartisti, kes toovad alati saalid täis – Rinneradio ja Kimmo Pohjonen.”

Assar (31), töötab Fotoluksis:“ Väga lahe kontsert. Ma olen Rinneradiot ennegi kuulamas käinud. Väga meeldib, muidu ei tuleks ju. Või siia tuleksid inimesed, kellele ei meeldiks? Mina olen varem kuulnud neid, Ma käisin kaks aastat tagasi, kui nad Eestis olid, neid kuulamas. Mulle väga meeldib.”

Eevi (70):Meeldis, väga omapärane. Mulle meeldiski see omapära. Ma ei ole varem sellist asja kuulnud.”

Kadri (27), töötab ETV-s:“Hästi meeldis kontsert. Meeldis, et jõululaulud olid äratuntavad, vähemalt üks. Mõnus jõulumeeleolu oli siin.“

Tiia (41):“Hästi meeldis. Lihtsalt Rinneradio iseenesest meeldis.“

Enar, töötab Von Krahli teatris:“ Jube kift kontsert oli. Hämmastavalt hea, Mulle väga meeldis. Mulle üldse see kollektiiv meeldib. Ma arvan, et nad on väga innovatiivsed ja nad kasutavad hästi palju neid uusi elektroonilisi nüansse oma muusikas. Väga kõva sõna.
Minu arvamus selle kontserdi kohta? Nii raske on plaksti öelda praegu. Arvamus on kahtlemata olemas, aga ma ei ole üldse valmis seda avaldama. Tore kontrsert kahtlemata, selles ei ole mingit kahtlust. Kuidas ma nüüd seda kõike hakkan sõnastama, ma ei suuda seda sõnastada.”