fbpx

Saksa jazzi raskekahurvägi andis Kumus ägeda lahingu

19. detsember 2014
Marje Ingel

Teenekad jazzikunstnikud Baden-Württembergi liidumaalt pakkusid kuulamiseks nii malbeid ballaade kui ka bigbändiliku kõlamassiiviga hoogsaid tantsulugusid. Kontserdimuljeid vahendab Jazzkaare veebireporter Marje Ingel.

Kui hakata loetlema kõiki kooslusi, kuhu Kristjan Randalu kuulunud on, läheks lugemine kindlasti peagi sassi. Tänavusel Jõulujazzil esinenud ansambel on moodustatud Baden-Württembergi liidumaa jazziauhinna laureaatidest, kuid see pole ainus seos sinna kuuluvate muusikute vahel. Mitmega neist seob Randalut aastatepikkune koostöö. Kõige kauem – tervelt 25 aastat – on ajaproovile vastu pidanud tandem löökpillimängija Bodek Jankega, trompetist Thomas Siffling on aga Randaluga lausa samas keskkoolis käinud. Kõik ansambli liikmed, välja arvatud bassist Axel Kühn, on ka varem Eestit külastanud.

Repertuaari eest hoolitsemine on jagatud võrdselt kõigi muusikute vahel. Avalugu „Kõrgeim punkt“ trompetist Thomas Sifflingi sulest andis kontserdile kohe hoo sisse. Mõnusas tempos sammuv bassikäik viitas mööda rada mäkke tõusvale matkaseltskonnale, kes nähtavasti järgnes kutsele idast (teisena kõlas „Cry from the East“, Peter Leheli spetsiaalselt Baden-Württembergi jazzansamblile kirjutatud pala). Kolmandat lugu „Vaikne vaatleja“ on Kristjan Randaluga seotud kooslustes üsna sageli esitatud. Selle lummav nukker meloodia jääb kergesti meelde ning hakkab kuulaja kõrvus kummitama. Küllap võib selle loo peagi arvata n-ö kodumaiste jazzistandardite hulka, kuhu kuuluvad mõned kõige tuntumad Raimond Valgre laulud, Uno Naissoo „Neil päevil polnud algust“ ja veel mitmed teised.

Järgnevates palades kõlas Baden-Württembergi jazzansambel bigbändilikult – viieliikmelisest koosseisust võluti välja vähemalt kümneliikmelise ansambli kõlajõud. Axel Kühni „Bright nights“, Thomas Sifflingi „Soundscape“ ja Peter Leheli töötlus Baden-Württembergi liidumaa hümnist jätsid ruumi puhkpillide kaunile kahehäälsusele, aga ka trummi- ja kontrabassisoolodele, milles vastavalt Bodek Janke ja Axel Kühn oma oskusi demonstreerisid. 

Õhtu lõppu jäetud Bodek Janke pala „Tunnustus“ venepärases nukrameelsuses võis märgata sugulust Kristjan Randalu „Vaikse vaatlejaga“. Kontserdile pandi punkt – või pigem hüüumärk! – reipa ja väga bigbändilikult funkiva looga. Selle hoogsa kulgemise saatel oleks küll tahtnud lausa tantsu vihtuda!

 

 

Jazz Ensemble Baden-Württemberg 6. detsembril kell 19 Kumu auditooriumis

Koosseis:

Kristjan Randalu – klaver

Peter Lehel – saksofon

Thomas Siffling – trompet

Axel Kühn – kontrabass

Bodek Janke – trummid