fbpx

Särisev austusavaldus Erkki-Sven Tüürile ja Lepo Sumerale: Jazzkaar 30 avakontsert

20. aprill 2019
Kleer Tali ja Arvi Tapver

Juubeliaasta Jazzkaar sai väärilise avapaugu just ilusal ja päikselisel suurel reedel. Kirke Karja ja Mingo Rajandi juhtimisel kokku pandud 12 muusikust koosnev ansambel asus avastama kahe Eesti suurkuju, Erkki-Sven Tüüri ja Lepo Sumera loomingut. Nagu nad ise kontserti sissejuhatades mainisid, oli tegu osaliselt arranžeeringutega, kuid osati ka olemasolevast materjalist inspireeritud uute teostega. Liisi Koiksoni vokaal ja jazzansambliga sulanduv keelpillikvartett lõid suurteostest särisevalt värske uue muusika. Erilisus, ainukordsus ja äratundmisrõõm – need võisid olla märksõnad, mis tõid publikult kaasa seisvad ovatsioonid.

 

Jazzkaare veebireporterid Kleer Tali ja Arvi Tapver uurisid, millised olid publiku muljed pärast kontserti.

 

Igor Garšnek (61), helilooja, õppejõud ja klahvpillimängija: „Vapustav esitus. Mis oli aga eriti huvitav, siis vastavalt aja vaimule tegid nad oma töötluse märksa pehmema, kui omal ajal originaal oli. Selles mõttes võib algupäraseid lugusid kuidagi nurgelisteks pidada. Tegemist oli ju omaaegsete noorte meestega, kelle looming oli tollel ajal märksa kompromissitum, mida loomulikult ei saagi oodata tänapäevaselt tõlgenduselt.”

 

Eiki Nestor (65), poliitik ja harrastus-DJ: „Võrratu ja suurepärane kontsert. Väga meeldis!”

 

Sirle, finantsala töötaja: „Ma ei tahakski neid kogemusi sõnades ümber kirjeldada – kontsert oli väga ilus. Eriti meeldis mulle esimene lugu. Nautisin punktuaalsust, väga täpset koosmängu ja erilisi momente, mis laval tekkisid. Huvitaval kombel meenus üks varasem kontsertkogemus Jazzkaarelt, kus sattusin kuulama ansamblit Magma. Midagi oli, mis neid kahte muusikalist kogemust ühendas, ei oskagi täpselt öelda, mis täpselt.”

 

Sven Tupits (48), fotograaf: „Väga hea lähenemine. Tegemist oli ikkagi Eesti klassikaga ja esitajateks olid väga head tegijad.”

 

Toomas Järvet (43), Dokfoto galerii kuraator ja strateegiajuht: „Tüüri ja Sumera käekirjad sobituvad minu meelest väga hästi kokku, ei näe vastuolu. Tegemist oli väga heade tegijatega nii esitajate kui ka heliloojate poolest.”

 

Mari ja Kaarel Kurismaa, sisearhitektuur ja kunst:

Mari: „Mulle väga meeldis ja olen kuidagi kõrvust kergitatud. Väga värske oli kõik, mul oli nii hea meel, et nad meie heliloomingu varasalvega nii vabalt ja vaimustavalt ümber käivad. Kohalik ja vägev!”

Kaarel: „Tunnetus oli põhiline! Ilusti ja hingestatult esitatud kontsert.”

 

Heilika ja Ülo Pikkov, filmiinimesed: „Kuna tean neid autoreid ja olen muusikaga tuttav, siis sellises esituses oli neid teoseid huvitav taasavastada. Üldmulje jäi tervikuna väga hea. Liisi Koiksoni hääl ja laulu lisamine üldiselt mõjus väga sümpaatsena. Filmiinimestena on juba ükskord nii, et kui me kuskil muusikat kuulame, siis paraku kipume alati mõtlema sellele, kuidas seda muusikat filmis kõige paremini ära kasutada.”

 

Kirke Karja ja Mingo Rajandi kontsert „Jazzkaar 30: Erkki-Sven Tüür & Lepo Sumera rewrite

18. aprillil 2019 Vabal Laval

 

Koosseis:

Klaver – Kirke Karja

Kontrabass – Mingo Rajandi
Vokaal – Liisi Koikson
Flööt – Mari-Liis Vihermäe

Saksofon – Lauri Kadalipp

Kitarrid – Marek Talts

Vibrafon – Tiit Joamets

Trummid – Hans Kurvits

 

Keelpillikvartett Prezioso:

I viiul – Hanna-Liis Nahkur

II viiul – Mari-Katrina Suss

Vioola – Helena Altmanis

Tšello – Andreas Lend

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!