Schillingi peaesinejad tulevad New Yorgist ja Austraaliast - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

17/06/2007 Schillingi peaesinejad tulevad New Yorgist ja Austraaliast

Uudised

Teist aastat toimuv Ilusa Muusika Festival Schilling ootab Kilingi-Nõmmele kõiki, kes peavad lugu kaunist muusikast. Põnevaid külalisi on nii kodumaalt kui ka maailma kuklapoolelt.

7. juulil Kilingi-Nõmmes toimuv Ilusa Muusika Festival Schilling toob seekord muusikahuvilisteni kaks omanäolist ja hinnatud laulukirjutajat – New Yorgi “trash-indie” superstaari ja Moldy Peachese liidri Kimya Dawsoni ja Austraalia tuntud trubaduuri Darren Hanloni.

Lisaks sellele on Edela-Eesti päikese alla oodata Aafrika tantsu- ja laulutraditsioone esindavat Wonuwalit (Soome-Burkina Faso-Guinea), kodumaist noort ja andekat lauljat Erko Niitu, improvisatsiooni hindavaid Lippajaid ja kunagise kultusbändi ÖÄK taustaga murdmatut kolmikut koosseisus Erro, Müürilill ja Rubik 3001. Oma erilise etteaste teeb üritusel koos täiskoosseisulise Eliit-laivbändiga ka Vaiko Eplik, kes Schillingul esitab vaid enda lugusid.

Ilusa Muusika Festival Schilling toimub juba teist aastat ja lähtub, nagu nimigi ütleb, soovist tuua kuulajateni seda, mis on levimuusika allvoolustes ilusat ja helget, sellist muusikat, mida võib kahetsust või häbi tundmata tulla kuulama koos perega, sõpradega või ihuüksi.

Festivali peaesineja Kimya Dawson on tuntud New Yorgi nn anti-folk liikumisest ja selle aastatuhande alguses sõltumatu muusika ringkondades kiirelt kuulsust kogunud duost Moldy Peaches (kus, uskuse või mitte, on mänginud ka ei keegi muu kui Spin Doctorsi liider ja laulja Chris Barron). Dawsoni laulud on Moldy Peachese stiilis lihtsad ja lõbusad, rääkides läbi huumori ka elu tõsisematest külgedest. Tema esinemisi iseloomustab vahetus ja sundimatus, mis kaotab tavapärase distantsi esineja ja kuulajate vahel.

Darren Hanlon sai tuntuks 90ndate alguse Austraalia indie-ringkondades kollektiividega The Lucksmiths ja Simpletons, mis tõusid esile toonase brittpop`i vaimustuse laineil. Sooloesinejana on Hanlon olnud edukas ka hiljem, esinedes näiteks koos punktrubaduur Billy Braggiga. Terava lüürika ja sarmika esituslaadi poolest on Hanlonit tihti ka võrreldud Braggi ja Elvis Costelloga.

Soome-Burkina Faso-Guinea kollektiiv Wonuwali toob Kilingi-Nõmme Lääne-Aafrika rütmidel põhineva energilise show. Laval on ligi kümme muusikut, kes mängivad traditsioonilisi instrumente ja tutvustavad Guinea ning selle naaberriikide tantsumuusikat. Wonuwali asutajad Outi Kallinen ja N´Fanly Camara on ka need, keda võib pidada Aafrika tantsu tähtsamateks tutvustajateks Soomes.

Lippajad on üks hinnatumaid improvisatsioonilisi kollektiive meie jazzi- ja progeringkondades, samas ei saa Lippajaid sedavõrd lihtsalt kuhugi liigitada. Nende muusikat iseloomustab kirjude muusikaliste suundmuste ja traditsioonide sulandamine, sünteesides nõnda omanäolise pildi tänapäeva instrumentaalmuusika olulisemast osast.

Plaadifirma 3 Pead esitleb kolmiklaivi: Erro, Rubik 3001 ja Müürilill. Ajaliselt festivali paiku peaks ilmuma firmalt 3Pead uus heliplaat. Schillingu tarvis valmib spetsiaalne kava, kus laval on kõik kolm artisti. Kaks albumit üllitanud Rubik 3001 on kahemehebänd, kuhu kuuluvad DJ ja muusik Erkki Tero ning filmimuusik Janek Murd. Mõlemad on tuntud Eesti alternatiivmuusika hiilgeaegadest 90ndatel aastatel sellistest kollektiividest nagu Borax ja ÖÄK.

Pisileibel Õunaviks toob Schillingule meie autorilaulu ringkondades üha enam hinnatud artisti Erko Niidu, kes tegi oma esimese avaliku etteaste 2003. aasta Mailaulul. Praegu õpib Erko Viljandis kultuuriakadeemias popjazz`i eriala ning tema loomingut leiab kogumikult Toatuur.

Täpina i-l astub Schillingul üles ka Vaiko Eplik ja Eliit – kodumaise popproge hetke parim esindaja. Äsja valmis Eliidil juba teine kauamängiv ja nende ülesastumisi oodatakse igas Eestimaa paigas huviga. Samas pole tegu suvetuure ettevõtva kollektiiviga, sest koosseis on vahelduv. Vaiko Epliku sõnul ongi Eliidi eesmärk kuulajat positiivselt üllatada. Sõpruskonna koosseisus on esinenud näiteks sellised nimed nagu Chalice, Jaan Pehk, Raul Saaremets või hoopis luuletajana tuntud Aapo Ilves. Eliit püüab anda positiivset tõuget just neile, kes soovivad teha koos midagi head ja selliseid inimesi on Eestimaal ju palju.

Lisaks vabaõhukontsertidele toimub ka sügavasse öösse kanduv jätkuüritus plaadimuusikaga kohalikus kultuurimajas, kus sugugi mitte vähem huvitavat muusikat valivad Erkki Tero, Snafu, Errki, Priit Pallasma ja Estrada.

Pilet festivalile eelmüügist Piletilevi müügipunktidest ja Statoilidest üle Eesti kuni 20. juunini vaid 100 krooni, alates 21. juunist kuni 06.juulini 150 krooni ja kohapealt 200 krooni.
Saarde valla elanike jaoks maksab pileti vaid 50 krooni.

Schillingu festivali kohta saab lähemat infot veebilehelt www.schilling.pri.ee.