fbpx

Sensuaalse ja spirituaalse José Jamesi variatsioonid

29. aprill 2016
Minna Sild

José James on muusikaarmastaja ja artist, kes suudab koos bändiga publiku kaasa kiskuda esimesest noodist peale. Nii juhtus ka neljapäeva õhtupoolikul Vaba Lava tumedas saalis, kui Eesti publiku käivitamiseks kulus tavapärase paarikümne minuti asemel vaid paar minutit ning ruum köeti väga kiiresti väga kuumaks. Koosseisust õhkus esimesest hetkest peale tummist sensuaalsust, millest olid läbi imbunud valitud lood, bändi sünergia ja laulja hääl. Tasakaalu aitasid hästi hoida jazzilikud rütmid, vokaalne vabadus ja võimekus ning stiilide variatiivsus.

 

Pärast paari esimest lugu kõnetas José James inimesi otsese avaldusega. Nimelt on ta kursis sellega, et inimestele meeldivad tema loomingu erinevad tahud – kellele jazzilikum pool ja Billie Holiday tribüütplaadi lood; kellele hiphopilikum pool; kellele tempokamad, kellele aeglasemad; kellele vanemad, kellele uuemad lood. Ta lubas kõigile midagi pakkuda (ja oma lubaduse ta tõepoolest täitis!), kuid kutsus inimesi eelkõige spirituaalselt kaasa tulema ja kogu oma olemusega muusikasse sukelduma. Viimasega oskas ta ise imelist eeskuju anda, sest võis tajuda, kuidas laval olles kadus tema jaoks kõik muu. Saalisviibijatel oli samuti võimalus selle kogemuse osaliseks saada.

Kõnekas näide muusika sisse kadumisest on legendaarse Bill Withersi 1971. aastal kirjutatud lugu „Ain’t No Sunshine“, mille kahte fraasi protsessis, improviseeris ja lahendas koosseis üheskoos nautides ligi 10 minutit.

 

Esitusele tuli lugusid pea kõigilt ilmunud albumitelt, lisaks ka kuulsaid kavereid, jazzistandardeid ja veel kuulmata palu 2017. aasta alguses ilmuvalt uuelt albumilt „Love in a Time of Madness“. Uus album on inspiratsiooni saanud hetkepoliitilisest ja sotsiaalmajanduslikust olukorrast maailmas, kus pingeliste sündmuste ja kiirete muutuste tuules on inimesed hakanud aina rohkem ja sügavamalt otsima armastust ning tajuma elu väärtust. Kuna José James teeb muusikat inimeste jaoks, siis liigubki ta 2016. aastal peagi ilmuva albumi turneega mööda maailma, mängides uusi lugusid ja jälgides kuulajate reaktsiooni. Ta on oma publikut nimetanud uue albumi kaasprodutsentideks.

 

Eilne live illustreeris kaunil moel, miks on José James kõrgelt hinnatud artist – tema ja bändi lavaline olek on intiimne, muusikaline keel nauditav ja isegi õrritav, jättes kuulaja kohati rohkem tahtma ning üllatades õigetel hetkedel ülevoolava improvisatsiooni ja piiride kadumisega. Välja joonistusid artisti isiksuse kaks tahku, jazzilik ja hiphopilik, mis täiendasid ja ületasid pidevalt teineteist. Kontserdi lõpus tänas ta publikut selle kogemuse eest, lisades juurde, et neil ei ole tuuril olles võimalust linnaga tutvuda ja nende mulje riigist, linnast ja inimestest kujuneb seega puhtalt saalis tekkinud sünergia põhjal. Oli tõepoolest tunda, kuidas eestlased raku tasandil kaasa vibreerisid ning koos muusikaga värve ja mustreid vahetasid, ahmides endasse muusikute energiat, vokaalseid hingepaitusi ja pööraseid instrumentaalsoolosid.

 

José James (USA)

28. aprillil kell 21.00 Vabal Laval

 

José James – vokaal, kitarr
Takeshi Ohbayashi – klahvpillid
Solomon Dorsey – bass, vokaal
Joe Blaxx – trummid

 

Vaata kontserdi fotosid siit