fbpx

Sooäär-Vaigla-Ruben

31. jaanuar 2008

Naeratuse toovad huulile Eesti levimuusika klassikasse kuuluvate palade töötlused.

Plaadistamised ei ole Eesti džässis paraku just ülearu tihti esinevad sündmused. Seda meeldivam, et veel enne, kui 2007. aastale sai joon alla tõmmatud, tulid kolm Eesti tippmuusikut Jaak Sooäär, Raul Vaigla ja Tanel Ruben välja helikandjaga, kus peal mais no99 jazzklubis salvestatud materjal. Kodumaise džässi fonoteeki oli taas põhjust täiendada hea muusikaga, leiab Ivo Heinloo.

Peaosaline selles teos on Jaak Sooäär, kes oma kõikvõimalike erinevate, küll rahvusvaheliste, küll kodumaiste projektidega on juba aastaid tegusaima muusiku tiitlit kandnud. Seekord näitab Sooäär mitte piirideta impromehe, vaid nutika arranžeerija ja lihtsalt oskusliku džässkitarristi palet. Ka Raul Vaigla bassil ja Tanel Ruben trummidel on muusikud, kes ei vaja tutvustamist.

Džässistandardeid on siin minimaalselt. Üheksa loo seast leiab küll nii DeJohnette’i kui Coltrane’i, ent põhirõhk ei lange ammugi neile. Naeratuse toovad huulile hoopis Eesti levimuusika klassikasse kuuluvate palade töötlused. “Mis värvi on armastus” võiks kõlada mustmiljonendat korda esitatuna surmigavalt, kuid plaadilolev variant paneb kuulaja unustama, et tegu on igihalja lööklauluga ja toob esile Oidi loomingu rokiliku poole, milletaolisest tõlgendusest vanameister ise kindlasti undki ei osanud näha.

Sama vaimukal viisil läheneb trio Ülo Vinteri Pipi-muusikali repertuaarile. “Pipi laulule” on heidetud peale täiesti uus valgus, sellest on saanud ladina rütmidega mahe arranžeering, millest Sooääre soolos kergelt methenylikud kitarrikäigud teevad nauditava džässpala. Pulseerivalt rokilikuks muutub ka sissevaatavalt algav türgi rahvalaul, millest õhkub idamaist hõngu.

Kui materjali valik tundub esmapilgul eklektiline, siis see arvamus on ekslik. Kõik sobitub tegelikult väga hästi kokku. Kui mõni välismaalane peaks küsima, et mida see Eesti nüüdisaegne džäss endast kujutab ja mõnda helinäidet soovima, siis on Sooääre-Vaigla-Rubeni plaat kindla peale minek.

“no99 jazzklubis”
Jaak Sooäär – kitarr
Raul Vaigla – basskitarr
Tanel Ruben – trummid
Kogupikkus 54.05 min