Sõru Jazz jõuab esmakordselt Ida-Virumaale

12. aprill 2010

Sõru Jazz meelitab kohale Eesti jazziparemiku ja ootab vähemalt tuhandet kuulajat.

19. ja 20. juunil toimub Hiiumaal kolmandat korda festival Sõru Jazz suure hulga Eesti jazzmuusika tipptegijate osavõtul. Sellest aastast hakkab Sõru Jazz ringi rändama ka teistes Eestimaa looduskaunites paikades – tänavu toimub festivali rändkontsert Ida-Virumaal Rannapungerjal.

Huvi ürituse vastu on iga aastaga kasvanud ja sel aastal oodatakse kohale ligi tuhandet pealtvaatajat. Korraldaja Guido Kanguri sõnul on eesmärk säilitada Teatri Puhvetile omane kodune ja sõbralik õhkkond, tutvustades samas Eesti jazzmuusikat võimalikult erinevale publikule. Ka piletihind on soodne – paarisajakroonise kahepäevapileti eest saab lunastada pääsme rohkem kui kümnele festivali programmis olevale kontserdile.

Festivalil esinevad teiste seas Jaak Sooäär, Tanel Ruben, Brian Melvin, WindPower, Toomas Rull, Siim Aimla, Kadri Voorand jpt. Eraldi tasub märkimist, et festivalil on muusika tihedalt seotud ka teatriga – nii näiteks astuvad seal üles ka laulvad näitlejannad Evelin Pang ja Hele Kõre.

Muusikud räägivad kui ühest suust, et Sõru Jazzil esinemine on nende jaoks alati iseäranis meeldiv. “See on väga erilise feelinguga paik, kus sünnib ehe muusika ja muusikud tulevad üksteist kuulama,” räägib üks Sõru tänavustest esinejatest Tanel Ruben.

Viis, kuidas Teatri Puhveti kontsertsarja lõpuüritus on arenenud Eesti üheks esinduslikumaks jazzifestivaliks, on veenev tõestus sellest, kuidas väikestest asjadest võivad areneda suured. Tallinna kesklinnas asuv hubane Teatri Puhvet, kus elav džässmuusika kõlab igal esmaspäeval sügisest kevadeni, oli Guido Kanguril algselt plaanitud näitlejate fotonäituste korraldamise kohaks. Fotodele sai taustaks muusikat valitud ning sealt polnud enam palju maad järgmise ideeni, korraldada kohviku tagaruumis regulaarselt kontserte.

Publiku vahetu kontakt muusikutega on Teatri Puhvetis säärane, mida kusagil mujal Tallinna kontserdipaikades naljalt ei kohta. Samasugust intiimset ja õdusat joont tahab Guido Kanguri sõnutsi hoida Sõru jazzifestival. “Minu jaoks seisneb Sõru fenomen selles, et muusikahuvilised tulevad toidumoona ning telke-madratseid täis autodega Hiiumaale, jättes mured mandrile. Tallinna inimesed võivad Sõrus osutuda tõepoolest hoopis teistsugusteks inimesteks, “räägib saksofonist Raivo Tafenau.

Sõru Jazz on eriline ka selle poolest, et festivali programmi valitakse alati vaid kohalikke muusikuid. Eesti jazzi sel viisil toetamine on korraldajatele südameasjaks ning Guido Kangur vaatab tulevikku optimistlikult, lubades, et festival on tulnud selleks, et jääda.

Festivali ajakava:
19. juuni algusega kl 16.00
WindPower
Robert Jürjendal-Aleksei Saks
Maian Kärmas – Siim Aimla – Joel Remmel
Oleg Pissarenko – Raun Juurikas – Mihkel Mälgand – Ahto Abner
Tom-Tomm Quintet
Denise Fontoura – James Wertz – Kristjan Mazurtchak – Uku Suviste – Jei Virunurm – Reigo Ahven

20. juuni algusega kl 15.00
Evelin Pang – Hele Kõre – Jaak Jürisson
Tanel Ruben – Jaak Sooäär – Raul Vaigla
Agan Quartet
Tanel Ruben & Kogutud Rikkus
Brian Melvin´s East-West Rhythm Band
Ivo Linna – Raivo Tafenau – Ain Agan

Tuletorni kontsert 26. juunil kl 16.00 Rannapungerjal
Oleg Pissarenko – Ahto Abner – Raun Juurikas – Mihkel Mälgand
Eduard Toman – Jürmo Eespere – Raivo Tafenau – Eno Kollom – Marek Talts – Meelis Vind – Henno Kelp
Liisi Koikson – Martti Tärn – Erki Pärnoja
Toomas Rull – Vladimir Võssotski – Ara Yaraljan – Jelena Juzvik
Denise Fontoura – James Wertz – Kristjan Mazurtchak – Uku Suviste – Jei Virunurm – Reigo Ahven

2010. aasta Sõru Jazzi konferansjeed on Mait Malmsten ja Uku Uusberg.

Info vahendas Ivo Heinloo.