fbpx

Stiilidepaabel ja tunnete virr-varr karges öös

01. detsember 2018
Silvia Luik

Yilian Cañizarese looming pakatab erinevatest stiilidest, kirevatest helimaastikest ja põletavast energiast, mis nakatas ka külmast kangeid Jõulujazzi teisele kontserdile tulnud muusikasõpru.

Enamik lugudest pärinesid tema viimaselt autoriplaadilt „Invocación“, mis ilmus juba neli aastat tagasi. Kuuba päritolu viiuldaja, laulja ja helilooja pajatas lugusid oma eelkäijatest joruba, hispaania ja prantsuse keeles.  Neis lugudes sulasid ühte klassikaline muusika, Kuuba traditsionaalsed meloodiad ja rütmid ning improvisatsioon. Yilian Cañizares on ise kirjeldanud oma loomingut kui enesepeeglit, milles segunevad tema kogemused artisti ja naismuusikuna erinevates riikides, mis on tema arengus suurt rolli mänginud. Ta loodab, et inimesed tunnetavad tema muusikas Kuuba mõjutusi ning tema teisi muusikalisi teekondi, mis teda ja tema loomingut on kujundanud.

 

Pärast kontserti kogus publiku kommentaare Jazzkaare reporter Silvia Luik.

 

Lea (52), kinnisvaramaakler: „Mulle väga meeldis see kontsert, kuna see oli väga emotsionaalne ja lõunamaine. Hea energia Kuubalt, mida sõnadega ei oska kirjeldada. Kuna ma olen Kuubal käinud, siis reisisin oma mõtetega selle muusika saatel just sinna ning kõik reisielamused tulid uuesti meelde. Kuuba atmosfäär oli silme ees, nende muusika… Ma olen kõiki Kuuba muusika kontserte Eestis kuulamas käinud. Need on alati vägevad ning nende rütme ja viise on alati hea kuulata. Aitäh!”

 

Triin (39), sotsiaaltöötaja: „Mina oleks tantsida tahtnud! Mõtlesin, et ees on vähemasti rohkem ruumi. Minuga rääkis see muusika väga, just sellepärast, et kui sa sõnadest aru ei saa, siis sa kuuled hoopis midagi muud. Ma ei tahtnud isegi üldse plaksutada, ma tahtsin ainult kuulata. Ma juba kujutasin ette, kuidas ma homme hommikul jalutan tööle, otsin selle artisti Spotifyst üles ja kuulan teda. Kuulamiskogemus on kindlasti sel juhul teine, kuna kedagi pole ümber.”

 

Liis (37), haridustöötaja: „Tasub tuua Eestisse rohkem inimesi teiselt poolt maakera, kuna nad mõjuvad meile hästi. Alati kui kellelgi on lokkis juuksed ja sooja-maa-hing, kes tuleb ja naeratab sulle, siis see mõjub meie vaoshoitusele hästi. Meil on vaja seda vunki kuskilt juurde saada, sest see on kõikide jazzkontsertidega nii, et algul me ei saa käima, kuid lõpus ei saa pidama. Kontsert algab rahulikult, tempo kerib üles ja viimase loo ajal hakkab pidu, nagu tänagi. Kontserdile annab palju juurde ka see, kui laulja räägib lugude vahel ning suhtleb publikuga.”

 

Eva (40), terapeut: „Minu meelest oli kontsert põnev, aga ootasin rohkem sellist Kuuba rütmi. Kui ma kirjeldan seda muusikat, mida täna kontserdil kuulsin, siis meelde tulevad sõnad kirglik, palav, tempokas. Samas oli ka sensuaalsust ja tunnete virr-varri. Oleksin tahtnud kuulda Kuubat, aga seda ei olnud. Pigem ei tekkinudki mingit konkreetset pilti ega kohta, kuhu oleksin sattunud.”

 

YILIAN CAÑIZARES (Kuuba)

Neljapäeval 29. novembril 2018 Vabal Laval

 

Koosseis:

Yilian Cañizares – vokaal, viiul

Daniel Stawinski – klaver

David Britobass

Lukmil Perez – löökpillid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!