Sügisjazz 2009: MAHAVOK
JA KARE KAUKS

21. september 2009

Mahavok on kõrge kullaprooviga pop-rock ansambel ning tänu sellele kõlab nende 80-aastatel loodud muusika jätkuvalt paljudes Eesti raadiojaamades ja taas ka kontserdilavadel.

1. oktoobril kell 21
Rock Cafe’s

Mahavoki uus tulemine on olnud muljetavaldav. Pärast vahepealset vaikuse perioodi, mil Heini Vaikmaa seadis sisse oma salvestusstuudiot ja Kare Kauks andis oma energia ja armastuse perele ning teisedki olid hõivatud oma unistuste teostamisega, on ansambel sellest kevadest taas kuulajate ees. Seljataga on edukad esinemised Tartu Muusikapäevadel, Eesti Televisiooni saates “Täna õhtul”, Õllesummeril, Padise kloostris, Põlva suvelõpukontserdil jne. Rock Cafe kontserdiks on kava veelgi täienenud ja saanud viimase lihvi ning paljude arvates on Mahavok parem kui eales varem.

Ansambli kullafondi kuuluvad lood “Mägede hääl”, “Usu ometi”, “Suletud silmadega” jt. on saanud kaasaegse kuue, ka Heini Vaikmaa jazzrock lood kõlavad hoopis ägedama energiaga kui aastate eest. Lugudes on Heini Vaikmaa kasutanud oma elektroonilisi abimehi, mida ta stuudiotööd tehes ja reklaamfilmidele muusikat kirjutades on hästi tundma õppinud. On ka mõned päris uued lood. Muusikat ilmestavad visuaalid ekraanidel, kuhu on oma fantaasia lisanud Piibe Piirma ja Hille Karm. Mahavok on küps uuteks hüpeteks. Kas saab teoks “Hüpe üle oma varju” – ei tea veel. “On läinud aastad” ja taas on inimestel aega oma head muusikat kuulata ja oma “Tunnete keel” värskelt helisema panna.

Mahavoki nimi on kokku pandud grupi algkoosseisu kuulunud muusikute perekonnanimede esitähtedest: Karl Madis, Kalev Aas, Sven Himma, Raul Arras, Heini Vaikmaa, Peeter Oronen ja Kristjan Kirme.

Mahavoki nime all esineti esimest korda 1982. aastal “Radari” soojendusansamblina. Esialgu moodustasid repertuaari tuumiku jazzrock’i lood. Inspiratsiooni sai Heini Vaikmaa John McLaughlinit, Jeff Becki, Joe Zawinuli ja teisi toonaseid fusion-staare kuulates. 1986. aastal liitus ansambliga Kare Kauks, kes oli just oma karjääri alustanud jazzlauljatarina ja esinenud juba ka mainekal Tbilisi jazzifestivalil. Karele kirjutas Heini Vaikmaa terve seeria häid ja kujundlikke lugusid. Aasta 1987 oli Mahavoki jaoks eriti oluline – Tartu muusikapäevadel võideti grand prix ja samal suvel pälvis Kare Kauks Heini Vaikmaa lauluga “Mägede hääl” esikoha rahvusvahelisel lauljate konkursil Jurmalas. Järgnesid sajad kontserdid Nõukogude Liidu lõpututel avarustel. “On lausa hämmastav, et Moskva ajalehtede aasta laulude poptabelites pälvis eestikeelne lugu “Mägede hääl” neljanda koha,” meenutab Heini Vaikmaa. Ansambliga koos tuuritasid toona ka Marju Länik ja Karl Madis.

Kontserdil Rock Cafés lööb Karl Madis kaasa mitte üksnes vokalistina, vaid ka saksofonil ja suupillil – on ta ju saksofoni õppinud Otsakoolis legendaarse Aleksander Rjabovi käe all. Suupillilugudega on ta salvestanud mõnusa heliplaadi ”Lahe muusika” ja võitnud ka Pärnu suupillifestivali peapriisi 2002. aastal kromaatilise suupilli parima mängijana. Kare Kauks töötas 90-ndatel Otsakooli popjazz-osakonnas õppejõuna. Tollesse perioodi kuulub ka osalemine Heini Vaikmaa rock-ooperis “Hing ja iha”. Mahavoki viimastel kontsertidel kasutab Kare aina julgemini oma suurepärast improvisatsioonioskust. Heini Vaikmaa on õppinud Otsakoolis kahe Uno juures – Loobi juures kitarri ning Naissoo juures kompositsiooni. Tema on peamine süüdlane, miks Mahavoki muusikal on nii kõrge kullaproov.

“Kontserdil Rock Cafés on mitmeid üllatusi, aga kõiki kaarte ei või ju avada,” ütleb Heini Vaikmaa.

Rock Cafes esinetakse koosseisus:
Kare Kauks – vokaal
Heini Vaikmaa – kitarrid, klahvpillid, elektroonika ja vokaal
Raul Arras – bass
Sven Himma – löökriistad ja vokaal
Kalev Aas – klahvpillid
Karl Madis – saksofon, suupill ja vokaal

href=”http://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/jazz_ja_bluus/?concert=52346″ class=”txt2ba” target=”_blank”>Piletilevis ja enne algust kohapeal.