fbpx

Kontserdikaja: Sügisjazz: Jason Carter – inimliku ja sooja muusika võlur

20. september 2009

13. septembril esines Tallinnas kitarrivirtuoos Jason Carter. Loe publiku arvamusi.

Sügisjazzi raames Okupatsioonide muuseumis esinenud Jason Carter näitas oma oskusi nii tavalisel akustilisel kitarril kui ka harf-kitarril ehk siis kaheteistkeelsel eridisainiga instrumendil, milles oli ühendatud kaks erinevat pilli: kuuekeelne kitarr ning kuuekeelne harf.

Väljendusvõimalusi leidis Carter oma pillidel igasuguseid – keeli näppides, flamenkokitarri tehnikat kasutades, poognaga mängides ning kõlakastile koputades. Vahel ka seda kõike üheaegselt, kuigi see paistis loogikavastasena. Publik üllatamiseks oli Carteril vahendeid küllaga. Et oma oskustest täit ülevaadet anda, kasutas kitarrist ohtralt unikaalseid häälestusi ning häälestas oma pillid ümber peaaegu iga loo eel.

Mari Hiiemäe ja Triinu Laan uurisid publiku arvamust.

Raimo (31), kaubandustöötaja:“Sellele inimesele, kes kontserdil ei olnud, peab ainult kaasa tundma. Soe ja inimlik muusika. Lähedane esinemine. Ta ei tulnud siia nagu suur artist ja staar, vaid andis edasi seda elu, mida ta oma igapäevaelus tunneb. Samuti tähelepanekuid oma reisidest ja elust enesest.”

Jaanus (47), metallitööline ja Liia (47), raamatupidaja:“See ei olnud midagi arusaadamatut, see oli arusaadav kõigile. Piisavalt lihtne, suurepäraselt edasi antud. Muusika ei läinud liiga klassikaliseks, et see oleks kusagilt hakanud peale tulema või mööda minema. Sai kõigest aru. Lood olid piisavalt lühikesed, et neid tajuda.
Neile, kes kitarri ise mängivad, oli emotsioon hulga teine kui teistele kuulajatele. Ainuüksi vaadata, kuidas ta mängib, kust tuleb heli ja kust tuleb see kops sinna sisse, ega see äkki arvuti pealt ei tule. Jälgisin tükk aega, enne kui aru sain. Ta oli täitsa proff. Ei olnud kordagi kuulda, et keel oleks katki läinud, näpukaid ei olnud ühtki. Kõik oli puhas.”

Age (35), IT spetsialist:“Ta kasutab instrumenti, mida keegi teine ei kasuta, ainuüksi sellepärast on teda väga uudne alati kuulata. Ta on parem kui Mätlik kindlasti. Laval mõjub ta väga sõbralikult, palju positiivsemalt, kui oleksin osanud oodata. Olen ühel tema kontserdil enne ka käinud. Kontsertidel olen käinud pooleaastase vahega, mõningad lood, mida ta mängis on väga hästi meelde jäänud. Osa kavast ta kordab, aga uut on iga kord palju. Nautisin kontserti täna täpselt sama palju kui esimene kord.”

Lidia (73), pensionär:”Oo, mulle meeldis väga, tõeliselt pühapäevane muusika. Ma ootasin võib-olla natuke rohkem harfi kõla, aga see ongi hoopis teistmoodi pill. Ta tundus nii sõbralik ja lahke seal laval, ainult need koledad lipud, haakrist ja viisnurk, rikkusid natuke seda üldmuljet. Kahju muidugi, et ma inglise keelest nii hästi aru ei saa, ta rääkis väga palju oma lugude juurde. Hästi huvitava kõlaga palad olid tal, kohe näha, et tegu on rännumehega.”

Kati (23), üliõpilane:”Ma ei teagi, mis mulle rohkem meeldis, kas muusika või need jutud sealt lavalt. Ma nii elavalt kujutasin ette neid Aki Kaurismäki momente, millest ta rääkis. Muusika oli väga hea, kuigi ma ei arvanud, et Carter nii palju flamencot mängib, ei ole harjunud hispaania muusikat harfil mängituna kuulama. Muidugi oli instrument rohkem kitarr kui harf, aga väga huvitav ikkagi.”

Mihkel (38), õpetaja:”Huvitav hübriidpill oli. Mulle meeldis tema kitarrimäng rohkem, harf-kitarril mängides oli bassi liiga palju kuuld aja kitarr kostus kerge plärinaga. Kontsert ise jättis väga hea mulje, oleks võinud isegi kauem kesta. Tegemist on väga avatud isiksusega ja huvitava elulooga nagu tema jutust järeldada võis. Need tema lood andsid kontserdile väga palju juurde, tore oleks, kui teised pillimehed ka oma kontsertidel rohkem räägiksid.”

Ene (41), raamatupidaja:”Olen väga tänulik oma sõbrale, kes piletid ostis ja mind kaasa kutsus. Tema Soome-teemalised palad tabasid nii hästi selle maa olemust, oli tunda, et mees on seal kaua elanud. Eri maade muusika kõlas siin muuseumis nii hästi kokku.Eriti meeldis, kui ta poognaga oma pilli mängis, ilus sügav kõla. Kindlasti läheksin Carterit veel kuulama, kui ta peaks Eestisse tulema.”

Sügisjazz: Jason Carteri soolokontsert Tallinna Okupatsioonide muuseumis 13.09.2009