Sügisjazzi värvikas finaal!

09. november 2009

VAIKO EPLIK & ELIIT vs
FREE TALLINN TRIO
19. novembril Rock Cafés

Vaiko Eplik koos oma sõpradebändiga Eliit astub seekord Rock Cafe dialoogi ja võistlusse Free Tallinn Trioga. Viimane on küll Eesti Teatri ja Muusikaakadeemia õppejõudude ansambel, aga piisavalt hull ja spontaanne, kohati ka geniaalne, mis lausa nõuab, et vastane oleks sama masti. Ja on ka. FTT ei ole popmuusikat kunagi mänginud, kuid rokilikku energiat on nende mängus küll ja veel. Eliit ei ole jazzi kunagi mänginud, kuid improvisatsiooniga nad hätta ei jää – nagu tõestasid nad näiteks möödunud kevadel Tartu Levipäevadel.

Vaiko Eplik on kodus nii popi-, pungi-, roki- kui ka folgimaailmas. Vaimustunud oma esimese iidoli Elvis Presley lugudest, hakkas ta muusikat kirjutama. Tühjale kohale noorsandi looming ei tekkinud, sest kogemused poistekooris, kooliansamblites ja klaveriõpingud, mida kokku sai 12 aastat, andsid vajaliku vundamendi. Otsa-koolis sai ta kohe kuulsaks bändiga Claire’s Birthday, debüütalbumile Venus järgnesid teine ja veel kolmaski CD. Aastal 2003, kui Vaiko Eplik oli 21, osales ta ansambliga Ruffus Riias Eurovisioonil looga „80’s Coming Back“, mis kindlalt eristus teistest, kuigi oli kirjutatud rohkem naljaviluks. Punkbändi Koer ei võtnud Vaiko ka väga tõsiselt, kuid hittlugusid nagu „Maiu on piimaauto“, „Pihkupeksja“ jt tuli siitki. Edasi proovis ta oma võimeid raskeroki vallas trioga Mammut. 2005. aastat võiks nimetada pöördepunktiks Vaiko Epliku loomingus. Ta ehitas kodustuudio, mis innustas täiustama oma tehnilisi oskusi ja pani end proovile nüüd ka instrumentalistina, mängides kõikide vajalike instrumentide partiid ise.

Vaiko Epliku sõprade ansambel Eliit pole mingi fikseeritud koosseis, mis teeb iga nädal proovi ja annab hulgaliselt kontserte. Pigem on iga kokkusaamine, jämm ja esinemine rõõmus loominguline sündmus. Eliidi liikmetel on erinevad muusikalised taustad, kuid pea kõik armastavad oma muusikat ise lindistada. Kuna lindistatud ja live-kõla pole samasugune, siis mõtlevad nad iga kord uued lugude variandid või ka lood kohapeal välja. Vaiko Eplikul ja Eliidil on ilmunud juba 4 albumit, kust on tulnud priskelt lisa menulugudele „Armastus päästab maailma“, „November“ jt. Epliku lood on soositud raadiote mängukavades, Vaikot ja tema ansambleid on korduvalt pärjatud Eesti muusika auhindade jagamisel. Ja õigustatult, sest raske on leida teist nii produktiivset, innustunud ja karismaatilist artisti kui seda on Vaiko Eplik. Eliidi loomingulisus ja vabadus on toonud värskeid tuuli eesti pop-rock-maailma. Seekord astuvad Eliidi ridades koos Vaiko Eplikuga lavale Jarek Kasar, Raul Saaremets, Tursk ja Jaan Pehk – Vaiko sõnul on see nende nö klassikaline impro lineup.

Free Tallinn Trio on küll esmapilgul väga elitaarne ja iseäralikku muusikat tegev bänd, kuid nende esinemised väljaspool Eestit on tõestanud, et trio spontaansus ja virtuoossus vaimustavad ka vähese jazzikogemusega kuulajat. Free Tallinn Trio liikmed on üle Euroopa hinnatud vaba improvisatsiooni pedagoogid. Ebatavaliselt laia hääleulatusega andekas improviseerija Anne-Liis Poll suudab oma häälega tekitada imehelisid ja -meeleolusid, klassikalise kooliga pianist Anto Pett on viimased paarkümmend aastat pühendanud vabale improvisatsioonile, ta on nõutud õppejõud-koolitaja ja pianist kõikjal. EMTA jazziosakonna juht, jazzkitarrist ja helilooja Jaak Sooäär on nime teinud nii pedagoogina kui ka arvukates ansamblites nagu Eesti Keeled, The Dynamite Vikings, Dessert Time, Üsna Vaikne Duo, Free Tallinn Trio ja kümnete Euroopa jazzikuulsustega koos musitseerides. Vaba improvisatsiooni laineil koos musitseerides leiavad trio liikmed kergesti ühise keele ning tulemus on täiesti eriline kaasaegne kõlamaailm, kus ei puudu ka rokilik energia.

Duelliks sobivat aega oli raske leida, kuid nüüd on mõlemad bändid selleks valmis ja ootavad põnevusega kohtumist Rock Cafe laval. Oodata on kolmeosalist kontserti, kus esinetakse nii koos kui eraldi. Kohtumiseni Rock Cafes!

Piletid hinnaga 125.- müügil Piletilevis ja tund enne algust kohapeal.