fbpx

Täna Jazzkaarel

26. aprill 2012

N 26. aprill kell 18 Merepaviljon Joel Remmel Trio, Jazziauhindade tseremoonia ja Rudresh Mahanthappa(USA) kvartett
N 26. aprill kell 22 Merepaviljon Tingvall Trio (Saksamaa)

Eile saabus tore uudis – Tingvall trio võidab juba teist korda Echo muusikaauhindade jagamisel saksamaa parima jazzigrupi tiitli. Eelmine parima tiitel on triol aastast 2010. Ja täna on nad teie ees Merepaviljonis. Hamburgis baseeruvat ansamblit on energianivoolt võrreldud Esbjörn Svenssoniga, romantika poolelt aga Brad Mehldauga. Tingvall Trio meloodiad on kaunid ning muusika jõud ja elegants võrratud. Oma värvingu annab tema lugudele klassikalise muusika taust. Nooruses olid pianisti lemmikud AC/DC, Beethoven ja Bach – kõik võrdsel määral. Kontserdil tavatseb Martin Tingvall rääkida muusika vahele lugusid ning heita nalja. Erksaid värve lisavad triosse sakslane Jürgen Spiegel trummidel (kes on muuseas Aafrika muusika spets) ja osav kuubalane Omar Rodriguez Calvo bassil.

Trio on salvestnud neli albumit. Kolmas, “Vattensaga” (2009) tõi muusikutele laiema rahvusvahelise tuntuse.

tingvall-trio steven-haberland_0258_klein1

Rudresh Mahanthappa eilse kontserdiga jäi soome publik väga rahule. Festivali April Jazz korraldaja Matti Lappalainen märkis, et publik kuulas suure huvi ja põnevusega Mahanthappa etnojazzi, sest keegi maailmas ei suuda nii hästi saksofonil mängida india muusikale omases veerandtoonide skaalas. Pärast kontserti osteti Mahanthappa heliplaate suurel hulgal.

Mahanthappa erilisust on märganud ka kuulajad ja kriitikud, valides ta viimasel kolmel aastal Ameerika parimaks altsaksofoni mängijaks. Heliloojal, ansamblijuhil ja muusikul on praegu tööd ja tegemist seitsme oma koosseisuga. Oma aprilliturneed alustas ta New Yorgi Carnegie Hallist ja täna kuuleme teda Jazzkaarel, Euroopas annab kvartett kontserte 10. Maini. Merepaviljonis antakse Mahanthappa kontserdi eel üle tänavused jazziauhinnad. Suure Elioni auhinna pälvib saksofonist, helilooja, ansamblijuht, festivali Ju Jääb kunstiline juht Villu Veski. Noore jazzitalendi auhinna pälvib trummar Kaspar Kalluste ja jazziedendaja auhinna pälvib Viljandi kontserdikorraldaja Aivar Trallmann, kes aastate jooksul on korraldanud Viljandis üle 250 kontserdi.

Tänase kontserdi esimeses osas esineb Joel Remmel trio. Mullu pälvis Joel Remmel Noore jazzitalendi auhinna ja üks osa sellest ongi esinemine Jazzkaarel.Läinud nädalal jõudis müügilettidele trio debüütalbum Lumekristall, kuhu ka Heikko Remmel ja Aleksandra Kremenetski on oma loomingulise energia panustanud.

Ees ootab mitmekesine kontserdipäev. Duo Tafenau-Vind esineb täna Raplas ja Türil on bluusikontsert kus esineb shoti laulja-kitarrist Dave Arcari ja Andres Rootsi rahvusvaheliselt tuntud koosseis Roundabout. Tartlasti rõõmustab Genialistide klubis Oleg Pissarenko kvartett uue plaadi Kes Sa Oled kavaga.