fbpx

Tänapäeva moosekandid – südamest südamesse

08. detsember 2014
Minna Sild, Anu Leisner

Jarek Kasar ja Erki Pärnoja on niivõrd tuntud ja armastatud muusikud, et nende esimene ühine kontsert oli otseloomulikult välja müüdud ning Vaba Lava saal nautimishimulisi puupüsti täis. Kuid mida sellelt duolt eeldada – uut või vana, tuntut või tundmatut, ootuspärast või ootamatut? Põnevil südamete põksumist oli peaaegu võimalik kõrvaga kuulda.

Esimesed pillihelid lasid end oodata – kontsert algas pika sissejuhatava jutuga publiku naerupahvakute saatel, väidetavalt esinemisnärvi rahustuseks. Seejärel oli Jarek paljude saalis viibijate üllatuseks valmis kätte võtma viiuli, mis kooskõlas kitarriga viis kuulaja nukker-mõtlikule andekspalumise rajale. Kuid mitte kauaks, sest järgneva pooleteise tunni jooksul sai kuulda ka diskobiite, lugusid Jareki uusimalt albumilt uues kuues, naljalugu, duo ühisloomingut, veel paari naljalugu, publiku kilkeid ja itsitusi lugude sõnu kuulates, kitarri kindlat ja rahulikku helipulssi ning uut ja vana, tuntut ja tundmatut, ootuspärast ja ootamatut… Kas ma naljalugusid ning naerupahvakuid juba mainisin?

Meeldivalt kaootiline ja loomulik olek laval tekitas tunde, et duo on endiselt keldriruumis proovi tegemas ning publikul on võimalus loomingulist protsessi pealt vaadata ja peaaegu katsudagi. Meeldiv oli näha, et mõlemad muusikud jäid oma loomupärase oleku juurde –kitarrivõlur Erki, keda „vaade saali lõi sõnatusega” ning võrukaelast Jarek, kelle arvates „saab süntesaatoriga päris palju huvitavat jazzi teha”. Nautimismaterjali jagus!

 

Publiku kontserdimuljeid vahendavad veebireporterid Minna Sild ja Anu Leisner. Sissejuhatus Minna Sild’i poolt. 

 

Iiris (27), haridusentusiast: „Mõnusalt mitmekülgne, naljakas, nukker-ilus, ilus-ilus, äge-ilus, mõnus-ilus.”

Maris (26), elunautija: „Minu jaoks sobis see hästi kokku detsembrikuu meeleoluga. Meeldis, et oli istekohtadega kontsert – panin vahepeal silmad kinni, et veelgi rohkem nautida. Oleks tahtnud rohkem Erki juttu ka kuulda!”

Tarmo (36), klienditeenindus ja anonüümne kaunitar: „Meie jaoks oli vast liiga kunstiline, liiga diip. Samas oli hea oma mõtteid mõelda. Vahepeal oleks tahtnud natuke tempokamaid lugusid ka. Sattusime siia pooleldi juhuslikult, Jazzkaarel pole me kunagi käinud. Tahaks minna, aga kontserte on raske valida.”

Anu (40), õpetaja: „Minul läks mõte uitama, et kellelt Jarek ikkagi andeks palus ja mille eest. Vahepeal läks ta suure kaarega üle ja vahel tatsas alt läbi. Mõnus kontsert, sobiks ka stand-up’i-sõpradele.”

Monika (32), koolitaja: „Omapärane kombinatsioon artiste, vastandusid ja täiendasid teineteist. Selliseid kontserte võiks rohkem olla, kus kaks tuntud tegijat, kes pole kunagi varem koos laval olnud, pannakse muusikalist dialoogi pidama.”

Mariliis (29), füsioterapeut: „Mulle meeldis, muhe kooslus ja sümbioos. Jarek ja Erki täiendasid teineteist toredasti ja kõlasid hästi kokku, kitarr andis põnevust ja sügavust juurde. Oleks oodanud ka üllatusmomenti – uut lugu või midagi Pärnoja loomingust. Igal juhul kvaliteetõhtu.”

Erle (29), IT-valdkond: „Mulle meeldib Jarek Kasari huumorimeel, mida ta tagasi ei hoidnud. Lugudest jäi minu jaoks kõlama „Kalamaja naised” ja muidugi kontserdi viimane lugu „Tühi kleit”. Olen Kasarit varem kuulanud ja teadsin, mida oodata. Kontsert oli suurepärane!”

Ene (40+), koolitaja iluvaldkonnas: „Kontsert meeldis mulle väga, sest Jarek Kasar esinejana on mulle väga sümpaatne. Olen Kasarit jälginud tema lavakarjääri algusest, täna oli ta oma vanas headuses. „Kalamaja naiste” laul ja viimane lugu „Andke andeks” on lihtsalt super! Pärnoja ja Kasari puhul võlub nende mitteordinaarne lähenemine ja loomingulisus. Kahekesi mõjuvad nad vahvalt, sellised positiivsed.”

Tormis (28), turundus: „Mulle meeldis hullult see dialoogi osa, kus Erki oli jumala vait – see oli kift. Jarek on mõnusalt jutukas mees. Lugudest oli hea „Kirsti elab Reykjavikis”, meenus saade, kus Jaagup Kreem laulis seda lugu islandi keeles. Ewert ja Chalice mulle väga meeldivad, nii et kontserdile tulles ma teadsin, et tuleb hea asi. Kui mehed ise on nii head, siis peab ju midagi head tulema!”

Mari-Liis (22), lastehoiu õpetaja ja Ivo (25), ehituse objektijuht: „Väga meeldiv kontsert, lahe, et rahvast oli nii palju tulnud! Olen juba aastaid Jareki fänn olnud ja tean kõiki laule ning asju, mis ta teinud on. Eriti meeldiv oli see Sex Pistolsi võtmes tehtud lugu, tavaliselt esitab ta seda ju räpi võtmes. Ilmselgelt oli Jarek kontserdi jutukam pool, Erki ei öelnud peaaegu ühtegi sõna. Lahe dialoog!”

Pia (26), kunstnik ja postitantsu treener: „Poiste kombinatsioon oli lahe, üks oli sügavam ja melanhoolsem ning teine selline vana kala. Müstiline muusika. Jarekil on kiftilt mõltemapanevad tekstid. Väga julge ja aus, et ta oma elu on niiviisi lahanud ja kõigile ette kannab.”

Viiu (25), disainer: „Chalice meeldib ju kõigile ning Erki Pärnoja ja Chalice’i kombo oli ka tore, see oli nagu kaks ühes, stand-up comedy ja kontsert koos. Mõnus naljatlemine ja kohati teravaks minev huumor argipäeva üle. Tänasest esitusest meeldisid kõige rohkem „Lumi” ja „Häbi”.”

 

 

Jarek Kasar & Erki Pärnoja: Dialoog 

4. detsembril 2014 Vabal Laval

 

Koosseis:

Jarek Kasar – vokaal, klaver, klahvpillid, viiul

Erki Pärnoja – vokaal, kitarrid