fbpx

Tallinna Merepäevadel taas Jazziala

12. juuni 2012

13. juulist kuni 15. juulini peetavad Eesti suurima tasuta mere- ja perepeo Tallinna Merepäevad avab Vaiko Epliku, Jarek Kasari ja Jaan Pehki eksklusiivkontsert koos Üle-eestilise Noorte Sümfooniaorkestriga. Publiku ees on tagasi Lenna Kuurmaa, Jazzialal säravad Sofia Rubina ja Abraham’s Café, traditsioonilisele päikesetõusukontserdile Tallinna lahel kutsub Mari Kalkun.

Koostöös Jazzkaarega taas avanev Jazziala C-terminali kõrval pakub kuulamiseks-vaatamiseks viimastel aastatel USAs Bostonis mainekas Berklee kõrgemas muusikakoolis õppivat Sofia Rubinat (reedel, 13. juulil kell 21.30) ning noorusliku väega Abraham’s Café’d (laupäeval, 14. juulil kell 21.30). 

Sofia esitab koos eesti muusikutega oma uut kava jazz- ja fusionmuusika pärlitest, Abraham’s Café noored ja ambitsioonikad muusikud on juudi klezmermuusika ning araabia meloodiad ja rütmid osavalt kokku seganud tänase folgi- ja jazzikeelega ning lisanud sinna oma mõtteid ja oskusi. Tallinna Merepäevade lõpukontsert „Jazzis ainult tüdrukud“ pühapäeval, 15. juulil kell 19 toob lavale andekad lauljatarid Maarja, Hedvig Hansoni, Helin-Mari Arderi, Airi Allvee, Liisi Koiksoni, Silvi Vraidi, Kadri Vooranna ja Laura Põldvere.

Jaan Pehk kui Orelipoiss, Jarek Kasar kui Chalice, Vaiko Epilik kui Eliit – need on nimed, mis ei vaja oma headuses pikemat tutvustust. Esimest korda astuvad kolm muusikut merepäevade avamisel reedel, 13. juulil kell 20 Reisisadama lavale täispika ühiskontserdiga, millele annavad lisakõla Andrus Rannaääre loodud 11 uusseadet ning Üle-eestiline Noorte Sümfooniaorkester. „Sellest tuleb kontsert, kus saab nautida kolme karismaatilise sõbra sünergiast pakatavat muusikat täismahus, seda kümne aasta tagusest nostalgiast tänaste raadiohittideni,“ kirjeldas kontserdi produtsent Tõnno Piigli.

Karismaatilist Lennat pole pärast aasta algul tehtud tublit sooritust „Eesti Laulu“ võistlusel Tallinnas esinemas nähtud. Merepäevad heastavad selle, nüüd on Lenna koos ansambliga tagasi (laupäeval, 14. juulil kell 20.00). Lisaks laienenud koosseisule on kaastegev enamiku albumil „Lenna“ kõlavate lugude autor ja plaadifirma Mortimer Snerd Records omanik Vaiko Eplik. „Tulemuseks on silmipimestav ja kõrvulukustav maitsekas popkontsert lõplikult valminud Lennusadamas… Või siis Lenna sadamas,“ lubas bändiliige Reigo Ahven.

Varasemast tihedam on programm ka Tallinna lahel. Lisaks avaveeujumisele Lennusadamas laupäeval, 14. juulil ja Muhu Väina 55. sünnipäevaregati finišile laupäeval Peetri sadamas Noblessneri kvartalis on Lennusadamas tagasi ka Tallinn Race purjeregatt, esitledes publikule uut, ülikiiret katamaraani F18. Merepäevade raames toimub Tallinn Race juba kolmandat korda, pakkudes kõigile põneva võimaluse saada osa vaatemängulisest ekstreempurjetamise võistlusest. Vaatemängu pakuvad laupäeva ja pühapäeva hommikupoolikul noortepaadid Optimist ja RS Feva ning õhtupoolikul ekstreemselt kiired katamaraanid F18 ja skiffid 49er. F18-l ja olümpiaskiffil 49er suudavad vilunud meeskonnad saavutada keskmistes tuultes kiiruse üle 20 sõlme (10m/s) ja tugevates tuultes üle 30 sõlme (15m/s).

13.–15. juulini toimuvateks Tallinna Merepäevadeks teevad usinasti ettevalmistusi ka Eesti suurima tasuta perepeo olulisimad sündmuspaigad. Lisaks vastselt avatud Lennusadama alale saavad uue näo ka Reisisadam ja Peetri sadam Noblessneri kvartalis. Noblessneris saab merepäevade ajal nautida suvist kehakinnitust suvekohvikutes, laupäeval esinevad kavaga Marten Kuningas ja HU? ning külastada näitust „Noblessner – suletud avatud ruum“. Sadam muutub ka hõlpsamini ligipääsetavamaks– siia pääseb mööda tulevast rannapromenaadi otse Lennusadamast ning Kultuurikilomeetrilt Noblessneri kvartali ja Kalamaja pargi vahel avatava ukse, samuti lihtsustatakse sissepääsu Tööstuse tänavast. Kvartalisse pääseb ka mööda merd: siia tuleb meretakso peatus ja kohti leidub kuni 300 jahile.

Nagu ikka, sõidavad Reisisadama, Lennusadama ja Peetri sadama vahel merepäevade ajal väikelaevad (pilet 2 eurot), avatud on erinevad veesõidukid ja Eesti ajaloolised laevad, peetakse kalaturgu ning kalade rappimise ja uhhaa valmistamise võistlust, korraldatakse ekskursioone ja õpitubasid ning toimub turismikonverents „Lennukad ideed Lennusadamas“.

Tallinna Merepäevade peakorraldajad on Tallinna linn Kultuuriväärtuste Ameti eestvedamisel, Tallinna Sadam, Eesti Meremuuseum ja Eesti Ajalooliste Laevade Selts. Suurtoetajad on Viking Line Eesti OÜ ja BLRT Grupp, koostööpartnerid on Balbiino, A Le Coq, Clarion Euroopa Hotell, Eesti Jahtklubide Liit, ESS Kalevi Jahtklubi, Jazzkaar, Eesti Veeteede Amet, Eesti Politsei- ja Piirivalveamet, Eesti Ujumisliit, Noblessner, Säästva Renoveerimise infokeskus, Tangosadam Tallinn ja EKKM.

Rohkem infot Merepäevade kodulehelt