fbpx

Aasta-aastalt: TALLINNA RAHVUSVAHELINE JAZZIFESTIVAL JAZZKAAR 1991

25. aprill 2014

9.-13. oktoober 1991

207 muusikut, 47 koosseisu, 15 riigist

6 kontsertpaika – kultuurikeskus Sakala, Raekoda, baar “Kiko”, restoran “Astoria”, hotell Olümpia varietee, hotell Viru varietee 

6000 kuulajat

Käes oli aasta 1991 ja juhtunud oli see, et Eesti kuulutas ennast Nõukogude Liidust vabaks ning väike vahva riik üritas ennast vanadest köidikutest ja kommetest lahti haakida. See kõik pidi ka Jazzkaart puudutama.

Teise festivali juures paistab kõige suurema ja tähtsama muutusena silma uus  nimi – festivali nimi – Jazzkaar. “Jazzkaar“ sündis ühise ajurünnaku tulemusel, mida alustas ja viis pidulikult lõpule Anne Erm, otsides sünonüüme sõnale “pidu“ – jazzi pidu – millest kerkisid esile “pillerkaar“ ja “jaskar” ning edasi kirev “vikerkaar“ ja nii saigi Jazzi ja Bluesi päevadest Jazzkaar, nagu tunneme teda oma tuntud headuses tänasel päeval.

Eesti oli küll iseseisev, kuid pileteid müüdi ikka veel rublade eest ning raha väärtus kõikus hullusti. Peaesineja saadi viimasel hetkel Ameerikast. Tuntud klahvpillimängija Jeff Lorber tõi siia oma fusion-jazz ansambli. Enamiku välisesinejate valiku otsustas see, kas nad said oma kodumaalt toetusraha. Nii kõlas festivalil üsna palju avangardseid kõlasid ja seda ka pealavalt Sakala keskuses.

Klassikaraadio saates kuulete rääkimas järgmisi muusikuid: Urmas Lattikas, Duo Fatale ja Raivo Tafenau. Saade on järelkuulatav siit.