fbpx

Aasta-aastalt: TALLINNA RAHVUSVAHELINE JAZZIFESTIVAL JAZZKAAR 1992

25. aprill 2014

8.-11. oktoober 1992

49 kontserti Tallinnas

138 muusikut, 34 koosseisu, 12 riigist 

6 kontsertpaika – Sakala keskuse suur ja väike saal,  Sakala keskuse salong, Von Krahli teater, Eeslitall, Hellemanni torn 

6500 kuulajat

Tegevus käis üle kivide ja kändude, kuid õhinat oli õhus palju. See oli esimene festival, kuhu pileteid müüdi Eesti päris oma kroonide eest – päevapilet Sakalasse oli 30 krooni, suure saali kontsert 10 krooni. Festival kestis siis neli päeva ja esinejaid oli päris palju. Kontserdid algasid ka lausa kell kaks päeval. Kiri särgi peal ütles siis – Jazzkaar Fashion is coming soon – peagi algab Jazzkaare mood!

Sellel festivalil esines rohkem kui kunagi varem USA muusikuid ja nende seas olid niisugused tähtmuusikud nagu aastaid jazzikriitikute küsitlustes esinumbrina püsinud klarnetist-saksofonist Steve Lacy ja Chicago viiuldaja Leroy Jenkins. Moodsa jazzi ringkondades olid tuntud tegijad pianist Myra Melford ja saksofonist Ned Rothenberg. Sügava häälega mustanahalised lauljad Joan Collaso ja Bernard Mixon tekitasid siinsetes kuulajates palju elevust. Esimest korda oli festivalil nüüdseks maailmakuulus Norra trompetist Nils-Petter Molvaer ansambliga Masqualero, mille liidrid olid Arild Andersen ja Jon Christensen – põhjamaise jazzi suurkujud, kes aastaid olid mänginud koos Jan Garbareki ja Terje Rypdaliga. Just Steve Lacy kontserdiks sai valmis Von Krahli baar ja Eeslitallis kestsid festivaliesinejate jämmid hommikuni. 

Klassikaraadio saade on järelkuulatav siit.