fbpx

Kontserdikaja: Talvejazz: Rivers näitas taset

02. veebruar 2009

Improvisatsiooniline, vaheldusrikas ja transsi tekitav muusika – nii jäi Endel Riversi kontsert meelde osale Tallinna publikust.

“Nad ei ole niisama õngitsejad, nemad püüavad suuri kalu. Ja õnged on neil head!,” arvasid inimesed, kes olid tulnud 27. jaanuaril Kumusse kuulama Endel Riversi kvartetti.

Publikut küsitles Mari Hiiemäe.

Endel Riversi kvarteti Eestimaa tuuri Tallinna kontsert kujunes elamuseks, mis tegi kuulajate meele rõõmsaks. Publiku kommentaaridest jäi kõlama tunnustus muusikute tehnilise meisterlikkusele.

Riversi kvarteti valdavalt fusionipõhine kontsert sisaldas mitmesuguseid vahepalasid. Korralikuks sooloetepiks sai lava enda valdusesse kvarteti austraallasest imetrummar Grant Collins, kes demonstreeris publikule veenvalt, kuidas üks inimene oma käed-jalad samaaegselt erinevate rütmiskeemide järgi liikuma panna saab.

Rivers omalt poolt seletas küllaltki rahvakeelses sõnastuses lahti esitatavate muusikaliste kompositsioonide ülesehituslikud põhimõtted. “Meie muusikat saab lahti seletada sama lihtsa skeemi järgi, nagu seda õpetatakse Peterburi konservatooriumis – kahelöögilist taktimõõtu kutsutakse “pivo” ja kolmelist “vodotška”. Meil on need vaheldumisi: “pivo” – “vodotška”, “pivo” – “vodotška”.”

Emotsiooni rikastava vahepõikena mõjus Riversi uitimprovisatsioon klassikalise muusikaga seotud teemadel. Lisaks muusiku virtuoossele mängutehnikale, mis selle loo ajal eriliselt välja paistis, sai Rivers nõnda võimaluse tutvustada publikule oma muusikaliste otsingute teist, hingelisemat tahku fusionimeelsuse kõrval.

Publik kommenteeris kontserti nõnda:
Mihkel Raud:“Minus tekitas see kontsert nostalgilise tunde, sest Endel Rivers on minu väga vana sõber ja ma pole teda oma 20 aastat mängimas kuulnud. Ta oli väga hea kitarrimängija juba siis, 1980. aastatel, aga vahepeal on ta väga palju tehnilisemaks läinud. Tunnustan tema tehnilist mänguosavust.”

Andres (52) ja Aleksander (53), mehhaanikainsenerid:“Tulime oma ammust sõpra vaatama, Endel Jõge. Õppisime kunagi väga ammu koos, erialaks peenmehhaanika. Endel on kõvasti muutunud, hoopis teine kui varem. Jäi mulje, et ta on nüüd hoopis küpsem ja sügavam kui enne. See, mida ta teeb, on mõtestatum. Endlil on muutunud isegi kõnemaneer ja täpselt samas sügavas suunas nagu muusikagi. Sellest tema projektist jäi väga hea mulje, kuigi väga küps see küll polnud. Oli tunda, et ta tuli siia ja tegi selle ära. Aga iga looga läks paremaks.”

Veiko (23), IT-spetsialist:“Rivers on varem ka Eesti koosseisudes osalenud, aga sellest tänasest ei teadnud ma enne rohkem, kui nägin hommikutelevisioonis klippi. Improvisatsiooniline, vaheldusrikas ja transsi tekitav muusika.”

Jan (32), tudeng:“Avastasin, et raske on jägida neid muusikuid silmadega ja samal ajal kuulata. Panin siis silmad kinni, siis oli lihtsam. Tundsin, et saan energiat. Kui trummar oma soolokava tegi, siis oli tunda, et energia liikus. Trummari mängust tundsin ära Austraalia pärimusmuusika rütme.”

Marek (36), IT-spetsialist:“Emotsionaalne kontsert oli. Nad on ikka oma ala profid. Hea saund oli ka neil saavutatud. Kontsert andis positiivset energiat tükiks ajaks.”

Mari (31), kunstiõpetaja:“Rivers on tehniliselt väga meisterlik, samamoodi ka bändi ülejäänud liikmed. Nad ei ole niisama õngitsejad, nemad püüavad suuri kalu. Ja õnged on neil head! Täna näitasid nad publikule kala ka, see oli vot …….selline.”