fbpx

Talvejazz tõmbab riffid käima!

27. jaanuar 2012
Prantsuse isepäine kitarrist Marc Ducret ja „Valgevene Kimmo Pohjonen“ Egor Zabelov 1. veebruaril Von Krahlis.

Ärksa vaimuga eesti muusikute ja kuulajate poolt palavalt armastatud prantsuse kitarrist Marc Ducret esineb sedapuhku soolokavaga “Tower“ 1. veebruaril Tallinnas, Von Krahli baaris ja 2. veebruaril Viljandis, Pärimusmuusika Aidas.

Tallinnas, Von Krahli baaris toimub kontsert kahes osas, kus lisaks prantsuse kitarriässale esineb hea üllatusena ka Valgevene duo Gurzuf, mis on oma põneva kõlamaailmaga tähelepanu äratanud paljudel festivalidel. Duo akordionist Egor Zabelovit on võrreldud Kimmo Pohjoneniga, seda just instrumendi eksperimentaalse kasutusviisi poolest. Suurim erinevus soomlase koosseisudega on aga see, et duo kasutatab vaid akustilisi trummirütme, mida mängib Artem Zalesskiy. Samas on nende helimaailmas siiski kasutusel hulk elektroonilisi abivahendeid. 

2006. aastal Valgevene muusikaauhindade jagamisel tunnustati Gurzufi “Aasta läbimurdja” ja “Aasta professionaalseima artisti” tiitliga. Gurzuf esindas Valgevenet 2007. aastal Londonis toimunud võistlusel “Global Battle of the Bands” ja on sestpeale andnud arvukaid kontserte Hollandis, Austrias, Šveitsis, Portugalis, Ukrainas ja mitmel pool mujal Euroopas. Duo seob oma muusikas nii jazzi, pungi, hip-hopi kui post-roki elemente. Nende energia on slaavilikult võimas.

Ducret viimane projekt “Tower“, on inspireeritud Vladimir Nabukovi romaani „Ada“ (eesti keeles ilmunud 2002) ühest peatükist. „Kirjanik on pununud peeglitest, mälestustest ja suhetest labürindi, mis viib otsapidi tema teistesse teostesse, teemadesse ja tunnetesse. Muusikakeelde tõlkimisel püüdsin vältida raamatu mõtete tsiteerimist ja seletamist – otsustasin kirjutada muusika kolmele erinevale koosseisule, järgides teose algupärast ülesehitust,“ selgitab Ducret. Neid erinevaid koosseise Prantsusmaalt ja USA-st nimetab ta Real Thing nr 1, 2 ja 3. “Toweri“ soolovariandis jääb ta ikka Ducret’ks, mässajaks ja romantikuks, kellel kitarrimaailm on täiesti eriline ja sõltumatu.

Pole vist vaja lisada, et Ducret kuulub tänapäeva originaalseimate improviseerijate hulka. Tema professionaalne kitarristikarjäär on kestnud pea 25 aastat. Lisaks oma kokku kutsutud koosseisudele osaleb ta paljudes Euroopa ansamblites. Tihedat koostööd teeb Ducret ka USA muusikutega, näiteks koos saksofonist Tim Berniga on ta andnud kontserte alates 1991. aastast ning salvestanud ka hulga heliplaate. Eestis on Marc Ducret esinenud korduvalt, kuid soolokavaga astub ta üles esmakordselt.

Marc Ducret astub kolmapäeval, 1. veebruaril Von Krahli baaris lavale kell 21.00, Gurzuf orienteeruvalt 22.30.

Marc Ducret ja Gurzufi kontserdi piletid hinnaga 14.- ja 10.- (õpilane, tudeng, pensionär) on müügil Piletlevis (www.piletilevi.ee) ning enne algust kohapeal. Vaid Gurzufi näha soovijad saavad osta 5.- pileti Von Krahli ukselt vahetult enne duo esinemist.

Kontsert toimub koostöös: Vapaat Äänet ja Rampade Org

Jazzkaare kuldsponsor on Elion. Peasponsorid on Eesti Päevaleht ja ERGO, aastasponsorid Aktaprint, Estonian Air, Tallink ja Info-Auto. Kontserthooaega toetavad ka Kultuurkapital, Kultuuriväärtuste Amet, Prantsuse Instituut ja Hollandi Saatkond.

Gurzuf’i Eesti tuuri toetavad Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp ja Tallinna Spordi- ja Noorsooamet.

Rohkem infot:

Marc Ducret koduleht

Gurzuf duo koduleht