fbpx

Talvejazzi rikkalik sõbrapäevaprogramm Poola kinokunsti ja jazzmuusika austajaile

12. veebruar 2015

Kes on see salapärane Mr Komeda, kellele teevad 14. veebruaril Kumu auditooriumis sügava kummarduse noored andekad Eesti jazzmuusikud pianist Kirke Karja, trompetist Allan Järve, bassist Martin-Eero Kõressaar, löökpillide kuninganna Aleksandra Kremenetski, akordionivirtuoos Jaak Lutsoja ja läti kitarrist Edgars Rugajs

 

Helilooja Krysztof Komeda panuseta oleks Poola jazz ning ka filmimuusika palju vaesem, sest vaid 38-aastaseks elanud Komeda kirjutas muusika rohkem kui 60 filmile, sealhulgas maailmakuulsate režisööride Roman Polanski, Andrzej Waida, Ingmar Bergmani, Buzz Kuliki, Stanislaw Kijowiczi jt filmidele. Arstidiplomiga geenius, helilooja, pianist, visionäär, liider – kõik need sõnad ei suuda täielikult avada tema fenomeni. Inglise muusikakriitik Stuart Nicolson märgib, et Komeda tõi oma stiiliga Euroopa jazzi uue hinguse ja keele. Komeda kvintetis mängisid 60. aastate keskel praegugi tegevad ja kuulsad muusikud, nende seas trompetist Tomasz Stanko ja saksofonist Zbigniew Namyslowski, kes mõlemad on esinenud ka Jazzkaarel. 

 

Eesti muusikud tõlgendavad Komeda filmimuusikat oma vaatepunktist, lisades uusi värve partituuri. Bändi üks liidreid on Noor Jazzitalent 2014 auhinna võitja Kirke Karja, kes armastab suuri koosseise ja oskab suurepäraselt neile seadeid kirjutada. Pae Kollektiivi, Heliotroobi ja Avarus Ensemble’ga saadud kogemused kuluvad ära ka Komeda lugude kaasajastamisel.

 

Tänu Poola Vabariigi Suursaatkonnale on võimalus kontserdi ajal jälgida ka Marek Karewiczi fotonäitust Krysztof Komedast ja kontserdile järgneb dokumentaalfilm “Komeda, Komeda…” (rež. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, 2012). Filmis räägivad Komeda fenomenist reźisöörid Andrzej Wajda, Roman Polański, muusikud Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer  jt. Filmi muusika on Krzysztof Komeda ja  Mariusz Ostański sulest. Põnev vaatamine kõigile jazzmuusika ja Poola kinokunsti austajaile. 

 

Ansambel What’s Up Mr. Komeda?

Laupäeval 14. veebruar kell 16. 00 Kumu auditooriumis 

Koostöös Kumu kunstimuuseumi ja Poola Vabariigi Suursaatkonnaga. 

 

Kirke Karja – klaver

Allan Järve – trompet

Jaak Lutsoja – akordion

Edgars Rugajs – kitarr

Martin-Eero Kõressaar – kontrabass

Aleksandra Kremenetski – trummid

 

Jazzkaare kuldsponsor on Danske Bank, kelle klientidele on piletid 20% allahindlusega! Hooaja peasponsorid on KAFO, ERGO ja Eesti Päevaleht ning majutuspartner My City Hotel, aastasponsorid United Motors, Tallink ja Aktaprint. Täname Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna linn, Hispaania Suursaatkond ja Prantsuse Instituut. 

 

Piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.piletilevi.ee. Jazzkaare piletiinfot saab numbril 666 0030 või piletid@jazzkaar.ee.