fbpx

TALVEJAZZI VIIMASED KONTSERDID

14. märts 2011

16. märtsil kell 20.00 Von Krahli baaris FRANKOFOONIA – Rouge Madame, Lucia Recio & Didier Petit.
18. märtsil kell 19.00 Kumu auditooriumis Tõnu Naissoo Hammond Trio & Laura Põldvere

Tõnu Naissoo 60 Kumus & Frankofoonia Von Krahlis

18. märtsil saab jazzpianist ja helilooja Tõnu Naissoo 60 ja tähistab seda koos muusikutega oma värskest Hammond Triost ja noore andeka laulja Laura Põldverega kontserdiga Kumus. Oodatud on kõik Tõnu ja Uno Naissoo loomingu austajad, sest märtsikuu 25. päeval sündinud Unot meenutavad tema 83 sünniaasta puhul Tõnu Naissoo ja Laura Põldvere kontserdil samuti. Tõnu Naissoo suhtub austusega isa muusikasse ning on salvestanud kaks heliplaati tema loominguga ning andnud arvukalt kontserte, kus kõlamas isa lood. Kahtlemata on Uno Naissoo eeskuju poega innustanud. Tõsi, Tõnu pühendab rohkem aega interpreeditööle. Isaga oli tal väga hea klapp ja õnn ka koos töötada muusika loomisel kultusfilmile „Viimne reliikvia“. Üks ja peamine, mis neid kahte ühendas, oli armastus jazzi vastu. Isa õpetas, organiseeris, komponeeris, arranźeeris, mängis erinevaid instrumente mitmes ansamblis. Tõnu komponeerib, õpetab EMTA-s ja veedab interpreedina palju aega oma armsate klahvpillidega, millest seekord on esiplaanil hammondorel, pill mida kuuleb Eestis harva, siiski pole siinmail tundmatud mitmed USA hammondivirtuoosid. Tõnut inspireeris hammondoreliga tutvust tegema Jimmy Smithi kuulamine, jazzpianistidest on teda eri aegadel inspireerinud Denny Zeitlin, Jan Johansson, Keith Jarrett jpt. 16-aastaselt esines Tõnu Naissoo trio juba 1967.aasta Tallinna rahvusvahelisel jazzifestivalil, mida isa aitas korraldada. Praeguseks on Tõnu Naissool salves rohkem kui tosin heliplaati, neist 7!!! on ilmunud Jaapanis. Kevadeks plaanitud Hammond trio CD ei ole veel lõpetatud, aga kontserdil võib kuulda juba uusi lugusid, mida Tõnu esitab koos löökpillivirtuoosi Brian Melviniga ja saksofonist Danel Aljoga, kes on mõlemad väga head muusikud ning Brian ka suurte rahvusvaheliste kogemustega.

Interpreedi ja heliloojana on Tõnu Naissoo on koostööd teinud eesti kollektiividega nagu Mickeys, Collage, Optimistid, Sinilind, Laine, Synthesis, Kaseke ning muusikutega eri maadest nagu Igor Bril, Roland Stolk, Ulf Krokfors, Adam Makowicz, John Taylor, George Haslam jpt. Viimasega esines ta alles 9.märtsil Kanuti Gildi saalis.

16. märtsil esinevad Von Krahli baaris prantsuse, eesti, hispaania ja poola juurtega muusikud Prantsuse-Eesti duos ROUGE MADAME noogutab Vabajazz hällilaulule, elektrobiit tervitab indirocki raffe riffe. Vaimust saab vaimustav jõud, kui ürgalge embab maailmapuud. Juured põimuvad, keeled lõimuvad. Kuigi Rouge Madame on uus ja laiemale publikule esialgu veel tundmatu ansambel, on see ühtviisi heatahtlikult vastu võetud nii Pariisi prestiižikates saalides kui pisemates klubides. Duot on “soendusesinejana” kasutanud Prantsusmaal väga tuntud rock artist Jean-Louis Murat. Vastukajad meedias on olnud väga soosivad („Haruldane Prantsuse-Eesti duo, mis väärib tingimata avastamist “ Radio France). Valmimisel on debüütalbum.

LOKK: vokaal, elektriklaver, basskitarr, sämpler, heliefektid

See on eelkõige Lembe teatraalne intensiivsus, mis annab duo esinemistele pinge ja dünaamika. Soololauluõpingud Pariisis, alternatiiv- ja tänavateatri kogemused ning rahvusvahelised klubi-esinemised Euroopa noorema jazzieliidiga on andnud vajalikud tuleristsed ja professionaalsuse. Lembe on laulev näitleja ja kirjutav laulja; tema sulest pärinevad kõik Rouge Madame’i originaaltekstid. Hiljuti ilmus prantsuse kirjastuselt Rafaël de Surtis ka Lembe esimene luulevihik, mis sarnaselt tema laulusõnadele on vaba keelepiiridest.

ONNO: Elektri-, bass- ja akustilised kitarrid, Yamaha P150, rütmipillid, sämpler, vokaal

Vene-poola päritolu prantslane Jean-Christophe Onno on mitmekülgne loovisiksus, kes on kirjutanud nii teatri- kui filmimuusikat, loonud heli-installatsioone jne. Kui Rouge Madame’i lood sünnivad enamasti proovide käigus ühisloominguna, siis seaded ja orkestratsioonid on valdavalt Onno pärusmaa.Rouge Madame annab vahemikus 14.03-07.04.11 kontserte maa eri nurkades – Kuressaarest Narvani, Käinast Võruni. Kohtumised, kontserdid ja töötoad koolides, kultuurimajades ja keset metsa.Tallinna kontsert toimub 16.03 kell 20:00 Von Krahli baaris, kus astub üles veel teinegi duo Prantsusmaalt.
LUCIA RECIO & DIDIER PETIT. Andaluusiast pärit mitmekülgne lauljatar Lucia Recio on Jazzkaare kuulajatele elamusi pakkunud ansambli 32 Janvier koosseisus ja minatuurses kabareekavas löökpillimängija Denis Charolliga. Tal on mitmeid erinevaid duosid ja ansamblikooseise. Muide üks ta sagedasemaid ansamblipartnereid kitarrist Fred Frith on maikuus Tallinnas Improtesti festivali peaesineja. Seekord tuleb lauljatar Eestisse prantsuse ühe silmapaistvama jazzmuusiku, tšellisti-vokalisti Didier Petit’ga, kes on tiirutanud Euroopa jazzilavadel juba veerand sajandit, esinenud Euroopa parimate impromuusikutega ja pälvinud nii jazzisõprade kui kriitikute sümpaatia.

Audiolink: http://soundcloud.com/rougemadame

Lisainfo:
Värske intervjuu (23.02.11): http://klassikaraadio.err.ee/helid?main_id=1187013 „Delta“, autor Pille Olde
Lõiguke “Pealtnägijast” (2010): http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=110378 (alates 18’33”)