fbpx

Talvemaastikud – karged, sumedad ja mitmekihilised

20. detsember 2018
Eveli Paalberg

Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Robert Jürjendali, Arve Henrikseni ning Madis Metsamarti „Talvemaastikud“ hiilisid vargsi Tallinna vanalinna kauneima kuusega kontserdisaali, olles publikule nii pimedas laanes teenäitajad kui ka heledas tuisus peavarju pakkujad. Just selliseid emotsioone kutsus esile muusika, mis inspireeritud pimeda öö müstikast ja uue sündiva valguse ootusärevusest.

 

Eesti Filharmoonia Kammerkoor näitas oma värvikat professionaalsust olles kenasti dirigent Kaspars Putninši „näpu otsas“. Siinjuures tahaks märkida, et muusikute omavaheline sünergia oli sedavõrd tugev, et kohati näis, et publik ununes sootuks. Teisalt võib vähene publikuga suhtlemine olla selgitatav ka sellega, et esitlusele tulnud muusika oli nõudlik. Näiteks teisena esitlusele tulnud Robert Jürjendali pala „Eesti maastikud I“ andis just dirigendile võimaluse määrata korduste fraaside pikkused. Nõudlik muusika nõudis ka tähelepanelikku kõrva ja keskendunud kuulajat – et ükski helisev helves tuisuga minema ei kanduks.

 

Kui rääkida talvemaastikust, siis pintseldub silme ette valge lumine mets ja karge tuul ning kontrastina pime öö. Ses pimedas öös sillerdas laternana Arve Henrikseni trompeti hääl, mis oma särava kõlaga sumedusse erksust tõi. Kontserdil sai kuulda nii Henrikseni osavat improvisatsiooni kui ka ta enda heliloomingut palas „Chrystal Throne“.

 

Esitlusele tulnud muusikast jättis kauni kõla hinge ka kitarrist Robert Jürjendali pala „Siis on päevad valgemad valgest“, millele kontserdi tarbeks loodi ka uus seade, kus trompeti improvisatsioonidele anti oluline roll. Imeilus pala, mille sõnadele (autor Signe Jürjendal) võiks eraldi read pühendada, sest nii oma lüürikalt kui helikõlalt sobib pala kokku nii kontserdiga kui ka jalutuskäikudega talvemaastikuil.

 

„Kui me kunagi üldse kohtume
ja teineteist ära tunneme
ära tunneme sammust ja palgest
siis on päevad valgemad valgest.

Kui me kusagil üldse kohtume
ja teineteist ära tunneme
ära tunneme silmade selgest

siis on päevad helgemad helgest.”

 

„Talvemaastikud“

13. detsembril Niguliste muuseumis

 

Koosseis:

Eesti Filharmoonia Kammerkoor – vokaal
Kaspars Putninš – dirigent
Robert Jürjendal – kitarr
Arve Henriksen – trompet
Madis Metsamart – löökpillid

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!