fbpx

TANTSIVATE LUSIKATE MUUSIKA

19. aprill 2015
Mariliis Rannama

Tatu Rönkkö on erinevaid Euroopa ning kaugemaidki kööke külastanud juba viimased kaks aastat. Ei, ta ei ole gastronoomiahuviline reisimees, vaid trummar, kes paneb viimasegi kui ühe lusika ja poti helisema.

Hubane Kalamaja köök sumises ootusärevalt külalistest, kui Tatu Rönkkö esimese puulusika otsivalt kätte haaras. Kiirus, millega muusik köögiriistad hetkega muusikainstrumentideks muutis, oli hämmastav ning põnev üheaegselt. Kuulajate nägudelt peegeldus siiras rõõm ning vabanemine – küllap on selles midagi niivõrd erilist, kui silme ees toimub ehe transformatsioon. Ese, mis tavaliselt seostub kindla tegevuse või kontekstiga, saab kunstniku kätes uue tähenduse. Niisiis oli ühtäkki iga pott, pann, kapiuks ning põrandaplaatki osa millestki uuest ja suuremast. Mil muul ajal saab täie tõsidusega väita, et olete lauaplaadil tantsivaid lusikaid näinud? Kes oleks üldse arvanud, et lusikatel nii erinevad helid on?

 

Kõik, kes on tuttavad John Cage’i pärandiga eksperimentaalmuusikas, teavad ehk eeldada, et oma koha leidis selles Kalamaja köögimuusikas ka iga juhuslik pealtvaataja naerupahvakas, muusikut uudistav kass ning monotoonne külmkapisumin. Väikesed lapsenäpud haarasid laualt kommi, samal ajal kui Rönkkö selle kõrval olevat lusikat tantsitas. Trummarina tutvustas Tatu Rönkkö sööginõude helikõrgusi ning resonantsi eelkõige just rütmide abil, kuid oma koha leidis köögimuusikas ka vaikus. Moment, kui puulusikad kausi asemel õhku tabasid, mõjus kuulajale ehk üllatavamaltki kui poti enda toon. Rütmid ning helid jäid mõtetesse püsima, luues kuulaja kõrvus oma erilise muusika – selle, mida kuuleb vaid igaüks ise.

 

Tallinna esimene köögikontsert Tatu Rönkkö esituses oli ehk üks intiimseima õhustikuga ning vabastavama meeleoluga kontserte Jazzkaarel. Olukord, kus muusik on sedavõrd lähedases kontaktis oma publikuga, on tõeliselt erakordne, sama erakordseks saab loomulikult pidada ka kontserdi toimumispaika ennast ehk kööki. Kui innukad lapsed kontserdi lõppedes poti tõstsid ning seda lusikaga toksima asusid, tabas kogu ruumi soe rõõmutulv. Vähemalt selles köögis ei ole toiduvalmistamine enam kunagi täpselt sama mis enne. 

 

18. aprillil Katrini köögis Kalamajas

 

Koosseis:

Tatu Rönkkö – köögiriistad- ja masinad