fbpx

Tigran Hamasyan: noor jazzihai

20. detsember 2012

 

Eestis käivad esinemas vanad legendide kõrval ka noored andekad muusikud, mille ideaalne näide on armeenia päritolu Tigran Hamasyan. See noor andekas pianist on suutnud end juba jazzimaailmas tõestada nii kuulsate jazzihaidega koos musitseerimisega, aga ka sooloplaadi „A Fable“ väljaandmisega. Tallinnas näitas Tigran Hamasyan oma meisterlikku improviseerimis- ja komposeerimisoskust, aga ka oskust osavalt oma kava üles ehitada, kus oli ruumi nii plaadimaterjalile kui kohapeal loodud lugudele. Kontserdil käis Merli Antsmaa.

 

Publik paistis noore pianisti muusikat lausa ahmivat. Tähelepanu äratasid nii sillerdavad õrnemad lood kui jõulised tundepuhangud klaveril. Tigran Hamasyani võlu peitub kõikide oma oskuste tasakaalustatud kasutuses – täpne minimalism vahetus kuumaverelise kogu klahvide kasutusega. Tema jazzistandard „Someday my prince will come“ oli harmooniliselt keerukas ja huvitav seade, mis näitas hästi tema oskust teiste lugusid tõlgendada.

 

Mitmed lood viisid pianisti seisundisse, kus ta ei saanud ümisemata jätta ning mitmetes lugudes laulis ka kuuldavalt kaasa. Veel enam – noor pianist imiteeris oma häälega trummisoolot ning pani ka publiku sellele kaasa elama. Pianist oli ka tuttav looperi ja elektroonikaga ning kasutas seda hoolega osade oma lugude juures. Tema improvisatsioonilised palad, mille luustik ehitus üles kas häälel või klaveri helidest, pakkusid igal hetkel üllatusi. Kui näiteks kitarristide puhul on taoline looperi kasutamine tavaline, siis pärast Tigran Hamasyani kontserti käisid mitmed huvilised atribuutikat klaveri juures vaatamas.

 

Looperiga loodud improvisatsioonilised kui ka albumilt lood vaheldusid aga rahvuslikkuse hõnguliste lugudega. Mitmetes lugudes oli märgata armeenia pärimusmuusikast pärinevaid fraase. Samuti oli üks pala inspireeritud Eesti enda „Lauliku lapsepõlvest“, milles Tigran Hamasyan oli oskuslikult alles jätnud melanhoolse tunnetuse. Nii selles kui ka mõnes teises palas jäi kõlama kurbus ja igatsus.

 

Kindlasti on Tigran Hamasyani muusika paljutõotav ning juba on tema karjäär väga tugeva tõuke saanud. Kontserdil kuuldu oli sisukas ja kindlasti tasub noore pianisti nimi meelde jätta, et ka tulevikus tema loominguga kursis olla.

 

Tigran Hamasyan 9. detsembril 2012 kell 19.00 Kumu auditooriumis