Tiit Paulus

01. jaanuar 2003

Kitarrist Tiit Paulus tõestab iga stuudioskäiguga ja iga kontserdiga üllatamisvõimet – tema kujutlusvõime ja mängutehnika on tähelepanuväärsed.

Kuuekümnele lähenev kitarrist oli aastaid tagasi üks nõukogude jazzi esinumbreid oma pillil, kuid ühtäkki tõmbus ta suurtelt lavadel eemale ning asus elama Saaremaale, kus ta kuni tänaseni koolitab noori kitarriste.
Tiit Pauluse üksikud sööstud pealinna jazzilavadele ja tema harvad plaadid on olnud tähelepanu väärivad nii oma värskuse poolest kui paelunud ka küpse muusiku traditsioonitruu mängumeisterlikkusega.
Eesti laululegendi Raimond Valgre viisidega plaat üllatab taas. Terav kõrv võib siin ja seal tabada näiteks viiteid hispaanialikule flamenco-uljusele, millega Valgrel omal ajal pistmist polnud; on ka gospel-õõtset ja prantsuse musette’ile eriomast lüürilisust.
Lühikese plaadi kaheksast loost üks on Saaremaalt pärit rahvaviis «Viire takka», millel igasugune seos Valgrega puudub. “Viljandi paadimeest” laulab kohalik rockikuulsus Riho Sibul, nimilaulu “Muinaslugu muusikas” jutustab ballaadlik-igatsevalt viisil Hedvig Hanson.
“Saaremaa valsi” algusminuti mängib Tiit Paulus üksi akustilisel kitarril, teeb seda moel, mis tõestab veenvalt, et ta pole kusagilt roostes – sõrmed liiguvad nõtkelt ja kujutlusvõime tantsiskleb. Osalejate seas on veel pianist Tõnu Naissoo, soomlane Heikki Jäntti suupillil, bassist Taavo Remmel, Mare Väljataga vokaalkvintett jt.