fbpx

Toores ja kütkestav kontrabass Steinar Raknese käte vahel

01. mai 2016
Minna Sild

Mõnel muusikul on lihtsalt imetabane omadus mõelda ja tegutseda raamist väljaspool ning julgus eksperimenteerida iseenda ja oma instrumendi täispotentsiaaliga. Steinar Raknese laupäevane kontsert Vabal Laval demonstreeris mehe julgust, musikaalsust ja oskuseid, kuid fookusesse oskas ta siiski jätta oma kontrabassi nii, et ühemehekontsert mõjus pigem justkui kontrabassi juhitud dialoog tema peremehega.

 

Kui peaks valima midagi tänavusele Jazzkaarele eriti iseloomulikku, siis see võiks vabalt olla ühemehe (või -naise) orkester. Mitmed andekad ja eriilmelised muusikud on demonstreerinud, kuidas nad üksi koos oma instrumendi (ja tihti ka elektroonilise abiga) suudavad luua illusiooni, et lava on täis andekaid moosekante. Steinar Raknes kuulub ka nende muusikute hulka, kuid tema looming ja laiv on samal ajal täiesti erakordsed ja ainult tema enda nägu.

 

Raknese repertuaari lai skoop ulatub ameerikalikest kantriballaadidest, Depeche Mode’i, Prince’i ja paljude teiste kaverite, isiklike ja intiimsete pühendustega lugude ning kõrvukriipiva piiril eksperimentaal-improvisatsioonideni. Sellel mehel tõesti ei ole piire. Tema hääl kõlab kõige soojemalt baritoni- ja bassikõrgustes, kuid ta võib kompleksivabalt katsetada ka tenoripartiisid. Sealjuures on tunda, et ta ei taotle perfektsionismi helikõrguste või tonaalsuse saavutamises, vaid hindab pigem toorest terviklikkust ja seda, mida tema muusika kuulaja hinges korda saadab.
Kontserdi ajal on fookuses tõepoolest tema instrument, kontrabass. Julgen arvata, et enamus saalisviibijatest ei suutnud ette kujutada, kui palju eri iseloomuga helisid on võimalik elektroonika abiga kontrabassist välja võluda. Vahepeal tundus ainus usutav variant, et tal on laval ka elektrikitarr, siis jällegi löökpillid. Aga ei – kõik need helid pärinesid uhke kontrabassi suurest kerest. Turvalisest tsoonist väljumine ja piiride vabaks laskmine lubab Raknesel luua muusikat, mis on kordumatult tema nägu ja tegu. Teda ei ole võimalik kellegi teisega segamini ajada.

 

Tallinna kontserdi käigus tutvustas ta muusikalistes jutustustes publikule oma isiklikku elu, oma perekonda: üks lugu oli pühendatud tema vanaemale ning teine tema väikesele pojale, kes viimase albumi salvestamise ajal Argentiinas hoogsalt kõndima õppis ja maailma avastas. Täiesti uue kontrabasselektroonilise näo sai Depeche Mode’i hittlugu „Personal Jesus“, seejärel toimus hüpe laplaste traditsioonilise laululiigi joiu juurde ning sealt edasi kummituslikult kauni põhjamaise etnoballaadi juurde, mille hüpnotiseeriv mõju lennutas saalitäie inimesi kõrge mäe otsa Norramaa taevast virmalisi otsima.

 

Steinar Raknes on tõepoolest haruldane muusik ning on siiralt hea meel, et Jazzkaare raames mööda Eestit tuuritades viis ta oma muusika viie erineva linna publiku kõrvu. Jääme vaid ootama, mil ta meid taas külastab, et oma toorest ja ausat muusikat üle meie valada.

 

 

Steinar Raknes
30. aprillil 2016. a kell 19.00 Vabal Laval

 

Koosseis:
Steinar Raknes – kontrabass, vokaal

 

Vaata kontserdi fotosid siit.