fbpx

Trondheim Voices loob oma ruumid ja rituaalid

03. mai 2018
Eveli Paalberg

Murranguline Norra vokaalansambel Trondheim Voices nihutab inimhäälte väljendusvõimaluste piire. Muusikute eesmärk on laiendada traditsioonilist kontserdiformaati, lammutades maha seinad esinejate ja publiku vahel ning rakendades uuenduslikke elektroonilisi võimalusi. Jazzkaare veebireporter Eveli Paalberg rääkis kollektiiviga nende ainulaadsest muusikast ning omanäolisest kulgemisest.

Kuidas hoolitsete oma instrumendi – hääle – eest?

„Me ei karda, et midagi juhtuks. Kui häälega on midagi valesti, annab keha sellest kohe märku. Me ei kasuta oma häält väga traditsioonilisel viisil, kuid kui oma keha tunnetada, on ka häälega kõik hästi.”

 

Kuidas te jõudsite muusikani ja ühise kollektiivi loomiseni?

„Trondheimis on väga tugev jazzmuusika osakond, kus pannakse palju rõhku ka modernsele muusikale ja kollektiivsele improvisatsioonile. Seega saigi meie muusika alguse väikestest kogunemistest, kus vokalistid koos musitseerisid. Kogunemistest said kontserdid ja ühel hetkel otsustasime luua vokaalansambli, mis paneb palju rõhku improvisatsioonile.”

 

Olete koos muusikat loonud ja esitanud juba üle 10 aasta – mis endiselt üllatab?

„Muusika areneb ja muutub igal hetkel. Nii meie kui ka publik on pidevas muutumises, kuid jah, omavahel on meil laval välja kujunenud n-ö kommunikatsioonikeel, mille kaudu anname märku sõnumitest, mis kuuldavale tulevad.”

 

Seega on muusika teie jaoks kommunikatsioonivahend?
„Jah, kindlasti. Olles mõnda aega koos musitseerinud, tekib juba tõesti oma keel ehk võimalus kommunikatsiooniks. Me saame asjadest ühtemoodi aru, isegi palju improviseerides.”

 

Rääkige palun veidi oma uuest albumist “Rooms and Rituals”
„Me just saime selle kätte ja tänasel kontserdil saab seda esimest korda osta! Kogu muusika plaadil on improviseeritud, kõik juhtub hetkes. Muusikat kuulates jääb mulje, nagu oleks kasutatud instrumente, kuid tegelikult on kõik helid loodud vokaalselt. Saime inspiratsiooni albumiks väga erinevatest žanritest ja meie jaoks oli kõik lubatud. Iga impluss on õige, kuid seda on keeruline kirjeldada. Võrreldes eelmiste albumitega, püüdsime seekord helile eriliselt palju tähelepanu pöörata.”

 

Kuidas te kirjeldaksite oma muusikat inimesele, kes pole seda kunagi kuulnud? Eestis on meil Estonian Voices, mis ehk seab Eesti inimesele teatud ootused – mõlemad on vokaalansamblid veidi sarnaste nimedega.

„Jaa, me oleme kursis nende muusikaga ja pidime isegi koostööd tegelema, kuid me ei saanud esinemisgraafikuid klappima. Meie muusika on väga erinev. Me eksperimenteerime häälega väga palju ja ootame publikult, et nad ei seaks mingeid ootusi. Me siseneme ruumi ja teeme n-ö rituaale, kuhu tahame ka publikut kaasata.”

 

Kui te esinete, kas ootate publikult ka tagasisidet?

„Tagasiside võiks tulla siis, kui see on loomulik reaktsioon, mitte pealesunnitud. Meie esinemine ei sõltu publikust ega nende reaktsioonidest, aga oleksime tänulikud, kui publik suudaks muudel mõtetel minna lasta ja nautida meie muusikat ning rännata koos meiega.”

 

Teie kontsertidel on eriline toolide paigutus – millest selline lähenemine?

„Paljuski seetõttu, et tahtsime avada ruumi ja lahkuda lavalt, olla publikuga samal tasandil. Meile on see väga loomulik keskkond.”

 

Kas tehniliselt on keerukam nii esineda, et olete ruumis pigem laiali?
„Selle projekti raames on see väga loomulik, ei kujutaks ette, et oleksime laval rivis. Samas tundub see loomulik alles nüüd, alguses see nii ei olnud. Läks aastaid aega, et jõuda selle tulemuseni. Praegu on meil täpselt sama heli, nagu publikul ehk oleme veelgi rohkem ühenduses.”

 

Kas teil on enne lavale minekut ka mingid rituaalid?

„Igaühel on omad kombed, kuid me koguneme ja soovime head kulgemist. Me ei tea, mis hakkab saama, igakord on omamoodi tee ja püüame sellest kulgemisest toreda teekonna luua.”

 

Trondheim Voices (Norra)

27. aprill, Vaba Lava

 

Koosseis:

Sissel Vera Pettersen – vokaal, elektroonika

Anita Kaasbøll – vokaal, elektroonika

Heidi Skjerve – vokaal, elektroonika

Mia Marlen Berg – vokaal, elektroonika

Tone Åse – vokaal, elektroonika

Live Maria Roggen – vokaal, elektroonika

Torunn Sævik – vokaal, elektroonika

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!