fbpx

Tšaikovski luiged jazzist täitunud järvel

01. märts 2019
Hanna-Greth Peetson

On sume õhtu ning Mussorgski, Rimski-Korsakov, Borodin, Balakirev ja Tšaikovski istuvad laval asetsevast bändist vaid mõni laud eemal. Kohale on tuldud, et kuulata Tšaikovski teoseid uudses jazzilikus arranžeeringus. Õhkkond on täis vene romantismi ja jazziliku vabaduse kombineerunud energiat. Kirjeldatud stsenaarium on reaalsuses küll nii mõnelgi põhjusel võimatu, kuid Aleksei Kruglov-Jaak Sooäär Quartet just sarnase õhkkonna karges neljapäeva õhtus lõi.

 

Aleksei Kruglov-Jaak Sooäär Quartet on vene heliloojate teoseid ka varasemalt jazzi toonud ning sama rada mööda ka jätkatud. Veebruari viimasel päeval kuulis Kumu publik esmakordselt sama niši uue heliplaadi lugusid, seekordseks väljavalituks oli kvartetil Pjotr Tšaikovski. Väljakutse, mis sobib suurepäraselt koosseisule, mille iga liige, Kruglov, Sooäär, Mälgand ja Ruben, on oma ala üks parimatest ning on andnud kontserte nii siin, kui ka sealpool kodumaade piire.

 

Teades Tšaikovski teoseid ning võttes arvesse, et ta oli vene romantismi üks säravamaid heliloojaid, võib tekkida antud kontserdiga esialgu mõte, kas mitte ei tule sinna suuremas mahus ainult lüürikat. Seda küsimust puudutas ka Jaak Sooäär, kuid olukord lahendati kohe järgneva klaveripalade tsükliga “Aastaajad” November. Troika. Kava kaks tugisammast olid “Variatsioonid rokokoo teemale” ning 5. sümfoonia kaks esimest osa. Tugevad ning värvikad valikud. Publik sai näha ning kuulda mitmeid musikaalselt tugevaid soleerimisi igalt kvarteti liikmelt. Kavasse oli valitud ka lugusid Tšaikovski ballettidest “Pähklipureja” ja “Luikede järv”. Kontserdi lõpus rahva aplausi saatel alustati lisalooga, kus iga viimne kui energiavaru läks kvartetil käiku. Aleksei Kruglov hülgas vahepeal saksofoni huuliku ning jätkas mängimist. Instrumendi algseisu taastamisel läks käiku lisasaksofon ning see samaaegselt esimesena kasutusel olnuga. Lisalugu lõi jazziliku vene temperamentiga helipildi.

 

Kogu õhtu vältel oli kvartetil mõnus suhtlus nii omavahel kui ka publikuga. Oli näha muusika nautimist laval ja saalis ning see tõi ühtsust kogu kontserdile. Aleksei Kruglov-Jaak Sooäär Quartet peab sel aastal juba oma kümnendat juubelit. Koos on mängitud kaua ning lisaks olemasoleval kolmele plaadile saabub tuleviku tuultega kõikide Tšaikovski, jazzi ning nende kahe kombinatsiooni austajate rõõmuks ka uus heliplaat.

 

Aleksei Kruglov-Jaak Sooäär Quartet (Venemaa-Eesti)
28. veebruaril 2019 Kumu auditooriumis

Koosseis:
Aleksei Kruglov – saksofonid
Jaak Sooäär – kitarr
Mihkel Mälgand – kontrabass
Tanel Ruben – trummid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.