Ulmeplaadid koondas Veljo Tormise muusika töötlused albumiks

30. september 2009

Plaadifirma Ulmeplaadid esitleb uhiuut albumit „Laulu jäävuse seadus“ Veljo Tormise teoste töötlustega.

Albumi “Laulu jäävuse seadus” esitlus toimub festivali Plektrum raames 1. oktoobril kell 19 Von Krahlis. Uusversioone Veljo Tormise teostest esitavad Kirtana Rasa, Jaan Pehk, Taavi Tulev, Eva Mitreikina ja teised. Kohal on helilooja Veljo Tormis. Tartu esitlus toimub 23. oktoobril Genialistide klubis.

Veljo Tormise teoste töötluste plaadiks vormistamise eellugu ulatub 2007. aastasse, mil Tormis oli Eesti Muusika Päevade festivali helilooja ning mõeldi võimalustele akadeemilist ja mitteakadeemilist muusikamaailma ühendada.

Paljud artistid said lähteülesande luua Tormise teoste põhjal uut muusikat. Inspiratsiooni lisasid mõningad seminarilaadsed kohtumised heliloojaga: Veljo Tormis tutvustas teoste tausta ning tundis omakorda huvi muusikute lähenemise vastu teoste töötlemisel. Paljudel muusikutel puudus sootuks varasem kogemus koorimuusika ja pärimusmuusikaga, mõnel juhul on selline „süütus“ andnud väga erilisi sünteese.

Helilooja Veljo Tormis (1930) algatas oma rahvaviise ja modernistlikke kompositsioonitehnikaid sünteesiva loominguga uue regilaululiikumise, millel on oluline roll ka alates 1990. aastatest hoogustunud laiapinnalisemas pärimusmuusika puhangus. Lisaks eesti rahvalaulule on Tormis oma loomingus pööranud tähelepanu paljudele hääbuvatele rahvastele ja säilitanud nende keelt. Tänu temale kuuleb täna vadja, isuri, vepsa või liivi keelt tõenäoliselt sagedamini maailma kontserdilavadel kui oma loomulikus keskkonnas.

Nagu Tormise loomingus, nii on ka plaadil „Laulu jäävuse seadus“ peasõna runolaulul ehk regilaulul, eestlaste ja teiste Soome-Ugri rahvaste muistsel rahvaviisil. Ja mitte puhtal runolaulul, vaid (mitmekordselt) töödeldud regiviisil, mis peegeldab tänapäeva või lähimineviku mundris adekvaatsemaltki meie elukeskkonda kui traditsioonilisel kujul. Kogumikul on töödeldud Veljo Tormise helitöid aastatest 1950-1991.

Plaadil „Laulu jäävuse seadus“ loovad Veljo Tormise muusika põhjal uusi kõlamaastikke Tõnis Leemets, Kirtana Rasa, Marsen Jules (Saksamaa), Kadi Uibo, Taavi Tulev, Pastacas, Muschraum, Uku Nurk, Eva Mitreikina, Aivar Tõnso, 3 Pead, Pia Fraus, Tiiu Kiik aka Bongirl, Jaan Pehk ja Algorütmid.

Albumi “Laulu jäävuse seadus” esitluskontserdid:
1. oktoobril kl 19 Von Krahli baaris
23. oktoobril Genialistide klubis