fbpx

Ungari virtuoosid Talvejazzil

06. märts 2018
Marje Ingel

Jazzkaare kontsertidel võib mõnigi kord kuulda maailmamuusikat. Talvejazzi 17. veebruari kontserdil pakkus eksootilist kõlapilti ungari ansambel Polygon eesotsas Mihaly Borbely’ga.

 

Kitsalt maailmamuusika alla ei söandaks tol laupäeval Kumu auditooriumis kuuldut siiski liigitada, kuigi saksofoni, klarneti ja löökpillide kõrval mängiti laval ka kandle sugulaspilli simbelit. Helikeelelt jäi trio repertuaar etnilisest muusikast kohati päris kaugele. Lavale vaatamata võinuks esiti arvata, et tegu on ettevalmistatud klaveri või klavessiiniga ning üks kontserdi algul kavas olnud palu kõlaski nagu honky tonk või koguni Gershwin prepareeritud klaveril.

 

Polygoni muusikaline palett oli väga rikkalik. Ragtime‘i ajastule iseloomulikelt kõladelt liiguti rokirütmide ja seejärel tantsulise etnomuusika juurde. Ansambli liider Mihaly Borbely vahetas järgemööda saksofoni klarneti vastu ja seejärel pikkvile ning veel ühe mulle tundmatu puhkpilli vastu. Kõlapilt muutus üha jazzilikumaks ja improvisatsioonilisemaks, kaldudes vahepeal tugevasti roki poole, et siis äkitselt jälle etnopopile või folgile üle minna. Sujuvalt üksteisesse suubuvad palad sisaldasid pikki sooloimprovisatsiooni lõike küll simblil, küll trummidel. Riburada pidi kulgesid rahvaviisid läbi pikkade keerutavate meloodiajooniste kassikangana põimudes ja üle kiirete tantsurütmide karide trallitades lõpuks ikkagi maailmamuusika voogudesse välja. Ungari muusikud olid tõelised virtuoosid ja nende kontserti jälgida oli puhas nauding.

 

Mihaly Borbely Polygon 17. veebruaril kell 17 Kumu auditooriumis

Koosseis:
Mihaly Borbely – saksofon, klarnet, viled
Miklos Lukacs – simbel
Andras Des – löökpillid

 

Vaata kontserdi fotosid siit.