fbpx

Värskete jazzialbumite esitlused Jazzkaarel

06. aprill 2015

Jazzkaareni on jäänud loetud päevad. Selle aja jooksul on oodata rohkesti uut ja värsket muusikat. Plaadid tulevad tehasest nagu soojad saiad ja mõned neist on just  äsja jõudnud ka plaadilettidele. Rohkesti Eesti ja välisartistide uut loomingut kõlab ka kontsertidel. 

 

Täna  jõuab Euroopas müügilettidele Grammyga pärajatud saksofonisti David Sanborni arvult 25 omanimelinee album. Plaat kannab nime Time And The River (OKEH records)  ja kindlasti kuuleb värskest muusikast üht-teist ka 20. aprillil Nordea kontserdimajas toimuval artisti kontserdil. Sanborn on maailmas üks enim instrumentaaljazzi plaate müünud artist. Kaheksa tema plaatidest on kuldsed ja üks plaatina staatuse pälvinud oma müüginumbritega.  Lisaks soolokarjäärile, kus ta teed on ristunud pea kõigi oma generatsiooni tuntud jazzmuusikutega, on ta esinenud ka koos artistidega nagu Eric Clapton, James Brown, Paul Simon, Billy Joel jt.    David Sanborn oma uuest albumist: „Nagu te ilmselt teate, olen aastate jooksul teinud Marcus Milleriga head koostööd nii stuudios kui kontsertidel. Nendest koostöös valminud plaatidest 5 on  võitnud Grammy auhinna. Sellest on nüüd möödas 15 aastat kui viimati olime koos stuudios.  Marcus  töötas  minu uue plaadi salvestamisel produtsendi ja samuti bassistina ning koos kirjutasime ka mõned uued lood. Meie koostöös sündinud varased albumid olid vägagi nõutud, aga loodame, et nüüd saame kuulajateni tuua midagi värsket ja erinevat sellest muusikast, mis sündis aastate eest.“ Plaadil teevad kaasa ka kaks vokalisti Randy Crawford ja Larry Braggs. 

Elina Duni on pärit Albaaniast, kuid elab kümme viimast aastat Šveitsis. Ta on südameasjaks võtnud balkani folkloori esitamise jazzirütmides. Noorelt lauljatarilt on ilmunud kaheksa albumit, neist neli jazzialbumit ja neist omakorda kaks viimast maineka ECM plaadifirma alt, mis salvestab ka parimat Eesti muusikat Pärti, Tüüri, Eesti Filharmoonia Kammerkoori jt. ECM plaadifirma salvestab ainult kõrge kullaprooviga isikupärast muusikat. Valiku langetab plaadifirma boss Manfred Eicher isiklikult ja tema on ka Elina Duni albumite produtsent.

Aastal 2012 ilmus Elina Duni kvarteti  esimene ECM-i album „Matane Malit“ (tõlkes Mägede taga), kus ta ühendab balkani intonatsioonid ja rütmid bluusi ja jazziga. Sel nädalal ilmub Elina Duni kvarteti uus album “Dallëndyshe” (tõlkes „Pääsuke“), mis räägib armastusest ja lahusolekust, ka Balkani kurbadest sündmustest. Kui pääsuke kevadel tagasi lendab, ei  leia ta enam eest kodumaja ega koduküla… Koos Elinaga musitseerivad Shveitsi parimad muusikd  pianist Colin Vallon klaveril, Lukas Traxel  kontrabassil ja Norbert Pfammatter löökpillidel.  Pianist Colin Vallon on ka omanimelise trio liider, tema kuuest albumist on  samuti viimased ilmunud ECM-i firmamärgi all. Elina Duni kontsert on Jazzkaarel Tallinnas 21. aprillil, Viljandis 22.aprillil ja  Pärnus 23. aprillil. 

2. aprillil ilmus Ingrid Lukase kolmas album „Demimonde“ ( 2015 Ron in Rhythm Records 012), mis peegeldab lauljatari viimaste aastate muusikalist teekonda. Ingridi muusika on alati kantud isiklikest kogemustest ja läbielamistest.  Ka universaalseid teemasid avab ta väga isiklikul moel. Sellel põneval teekonnal on Ingridiga koos muusikalistel rännakutel trummar ja elektroonik Patrik Zosso, bassi ja viiulit mängib Michel Gsell, tsellol  Celiné- Giulia Voser. 

Järgmistena on oodata Raul Vaigla kvarteti albumit „Heights“, kus kolmes loos  teeb kaasa ka Marie Vaigla. Raul Söödi suurekoosseisuliselt ansamblilt Deeper Sound ilmub album „Know“ Raul Söödi kompositsioonidega. Oleg Pissarenko Bandilt ilmuv „Point“ on ansambli kümne tegevusaasta viies album ja seal jätkab kitarrist oma teekonda, küsides, milles on elu ja olemise mõte.  Abrahams Café esitlab teist albumit „ Berber Cinema“, mis on inpireeritud araabia muusikast. Ansambli muusika kõlab ka dokumentaalfilmis „Rough Stage“ (Exit film) , mis esilinastub sügisel.  Abrahams  esitleb  uut albumit nii  Jazzkaarel kui Kaunas jazzil Leedus.  Kõigi nende ansamblite kontserdid  värske muuusika on Jazzkaarel väga oodatud. 

 

Rohkem infot: 

www.jazzkaar.ee