fbpx

Vennad Mälgandid andsid ühiselt lustliku kontserdi

29. aprill 2018
Marje Ingel

Varakult Jazzkaare kava uurides ja festivali programmi oma plaanidega kokku sobitades jäi silma Mälgandite perebändi kontsert. Märkisin sündmuse põnevusega kalendrisse, sest minu isiklikud kokkupuuted selle musikaalse perega olid seni piirdunud Ülo ja Mihkliga ning tahtsin nüüd tutvuda ka teiste vendade ja nende muusikaga.

Esimene Mälgand, kellest kuulsin, oli usutavasti Ülo, kes legendaarse Modern Foxi koosseisus juba 1980-ndate lõpus esimese Eesti Vabariigi aegset tantsumuusikat taaselustama asus. Mihkel Mälgandit kohtasin 1990-ndatel Otsa-koolis, minust veidi nooremana oli ta tookord üsna poisiohtu, aga basskitarril juba siis tegija. Ülo Mälgand naases Otsa-kooli hiljem õpetaja rollis. Kui mu mälu mind ei peta, andis ta jazzharmooniat ja tutvustas (tol ajal üsna algelisi) arvutiga muusika tegemise võimalusi. Vendadeks ma Ülot ja Mihklit tookord pidada ei osanud, vist arvasin, et nad on onupojad või kuidagi kaugemalt sugulased.

22. aprilli südapäeval oli saalitäis rahvast pressinud end Pelgulinna rahvamaja kitsukesse saali ja laval olid koos neli venda Meelis, Madis, Mihkel ja Ülo. Kohe selgus, et muusikale lisaks ühendab vendi huumorimeel, aga lahutavad Lääne- ja Põhjameri. Nimelt tegutsevad Meelis ja Madis igapäevaselt Londonis ning just nemad jäädvustasid koos abilistega video mullu sügisel Londoni jazzfestivalil esinenud Kadri Voorandi ja Mihkel Mälgandi duokontserdilt. Sealsamas Londonis astunud nende juurde Anne Erm ja pakkunud võimalust Jazzkaarel esineda. Naljaga pooleks jagas Meelis nüüd publikuga oma tollaseid kahtlusi, et Erm oli Jazzkaare kontserdi ideed välja pakkudes teda ja Madist Ülo ja Mihkliga segi ajanud.

Madis omakorda kommenteeris, et iga kord, kui tema või Meelis Londonist teistele vendadele helistada püüdsid, viibisid Ülo ja Mihkel bändiproovis – lõpuks ometi toimub nüüd ka kontsert!

Nali naljaks, aga muusikasse suhtuvad kõik vennad tõsiselt ning Meelis sättis end istuma klahvpillide ja Madis trummikomplekti taha. Eestimaal seni rohkem tuntud Mihkel ja Ülo hoidusid ühiskontserdil tagaplaanile ning lasid kõlada Meelise ja Madise heliloomingul, mis stilistiliselt mahtus enam-vähem fusion’i raamesse. Minu meelest oleks kuuldu sobinud hästi filmi-, eriti mõne animafilmi muusikaks. Kuna Mälgandite perele pole videokunst võõras, jõuame ehk ka sedasorti koostööd tulevikus veel kuulda-näha.

Muusikapaladega võrdselt huvitavad olid ka infokillud, mida vennad lugude vahel publikule jagasid. Kuulsime, et Meelis on lõpetanud Rakvere Lastemuusikakooli bajaani erialal (ühena vähestest selle pilli valdajatest Eestis), selle tõestuseks võttis ta kontserdi viimaseks looks kohvrist välja pilli, mida mängides tema isa olevat talle sünnitusmajja järele tulnud. Saime teada, et vendade Mälgandite vanusevahe on 15 aastat ja neil on ka kaks õde. Naljaviluks pakkus Mihkel välja ka publikumängu, milles palus ära arvata vendade korrektse vanuselise järjestuse ning Ülo omakorda lubas auhinnaks plaadi, mida pole veel salvestatud. Lõbusas õhkonnas lendas aeg kiiresti ja kontsert muhedate Mälgandite seltsis sai liigagi ruttu läbi. Loodan, et võimalusi tuleb tulevikus veel!

Perebänd Mälgand Bros.
22. aprillil kell 12 Pelgulinna rahvamajas

Koosseis:
Ülo Mälgand – klahvpillid
Meelis Mälgand – klahvpillid
Mihkel Mälgand – basskitarr
Madis Mälgand – löökriistad

Vaata kontserdi pildigaleriid siit.