Viljandi Kitarrifestival Sügisjazzil Tallinnas!

21. september 2010

Kolme tegutsemisaasta jooksul on Viljandi kitarrifestival pakkunud läbilõike eesti kitarristide uuematest töödest ja kutsunud esinema maailmas nime teinud kitarriste. Seekord jõuab Viljandi kitarrifestival ka Tallinnasse – 23. septembril kell 19 annavad Kumu auditooriumis kontserdi silmapaistvad norra muusikud Jacob Young ja Bendik Hofset.

Kolme tegutsemisaasta jooksul on Viljandi kitarrifestival pakkunud läbilõike eesti kitarristide uuematest töödest ja kutsunud esinema maailmas nime teinud kitarriste. Seekord jõuab Viljandi kitarrifestival ka Tallinnasse – 23. septembril kell 19 annavad Kumu auditooriumis kontserdi silmapaistvad norra muusikud Jacob Young ja Bendik Hofset.

Norra ja ameerika juurtega kitarrist ja helilooja, 40-aastane Jacob Young kuulub Euroopa kitarristide koorekihti, seda tõestab juba ainuüksi kuulumine ECM plaadifirma mainekate muusikute perekonda 2004. aastast. Jacob Youngi helikeelt on on mõjutanud nii põhjamaine kui ka ameerika jazz. Kitarrimängu hakkas ta õppima 12-aastaselt, pärast Oslo Ülikooli lõpetamist sai ta stipendiumi õpinguteks USA-s , kus tema kitarriõpetajaks oli legendaarne Jim Hall, samuti võttis ta tunde John Abercrombie juures. Pärast New School of Contemporary Music lõpetamist 1993. aastal veetis Young veel kaks aastat New Yorgis mängides paljude muusikutega, nende seas ka Rashied Ali, Marc Copelandi, Larry Goldings’i jt. New Yorgis kohtuski ta Bendik Hofsetiga, kes tollal juba töötas Mike Manieri ansamblis „Steps Ahead“. Young elas mõned ajad Hofseti korteris ning imetles endast mõni aasta vanemat Hofseti, keda oli kutsutud Mike Manieri ansamblisse USA kõigi aegade ühe silmapaistvama saksofonisti Michael Breckeri asemel. Ansambel Steps Ahead, fusionjazzi üks pioneere ja edendajaid, on jätnud tugeva jälje ameerika jazzi.

Jacob Young on oma ansamblitega Norras välja andnud neli heliplaati, neist viimase salvestas ta Karin Krogiga, lauljatariga koos esineti paljudes riikides. Esimene plaat saksa plaadifirma ECM alt „Evening Falls“ valmis 2004. aastal, järgmine CD sama koosseisuga, kus esinevad norra parimad muusikud, „Sideways“ valmis paar aastat hiljem. Neil helikandjatel mängitakse kitarristi kaunilt põhjamaist ballaadilikku muusikat, mis sobib hästi kokku ECM-i esteetikaga. 2009. aastal osales ta Manu Katché uuel albumil „Third Round“. Oma senise karjääri jooksul on Jacob Young esinenud kõigil olulisematel Norra jazzifestivalidel ning on jõudnud oma ansamblitega paljudesse riikidesse USA-st Jaapani, Korea ja Hiinani.

Norra saksofonist, helilooja ja ansamblijuht Bendik Hofseth (1962) elas aastaid USA-s, andes Steps Ahead’iga kontserte üle maailma. Ta esines koos paljude tunnustatud muusikutega nagu John McLaughlin, Django Bates, Mike Manieri jpt. Lisaks rahvusvahelistele koosseisudele on tal ka oma Norra ansamblid. Hofseti muusikas sulanduvad jazzi, rocki, folgi, bluesi ja nüüdismuusika elemendid. Muusikuna tuntakse teda veel laulja ja laululoojana, heliloojana on ta rohkesti kirjutanud teatri-, filmi-, orkestri- ja kammermuusikat. Paljude ametite seas üks vastutusrikkamaid on Rahvusvahelise Autorite ja Heliloojate Liidu (International Council of Authors and Composers of Music) juhtimine.

Hofseth on solistina välja andnud menukaid kauamängivaid mainekate plaadifirmade Sony, Verve’i ja Norra Universali alt. Tema värkseim kauamängiv viis ta 2008. aastal uuesti New Yorki, kus ta salvestas koos Steps Aheadi aegse sõbra, vibrafonist Mike Mainieriga albumi „XI“, seejärel ilmus koostööna veel album „Northen Lights“ ja nüüd on muusikud salvestamas taas uut plaadimaterjali. Garbarekist vaimustus Hofset noorukina, kuid esteetilises mõttes peab saksofonist oma eeskujudeks Jon Christenseni, Keith Jarrettit ja Arild Anderseni, kelle ECM –i heliplaatidel „Sagn ja „Hyperborean“ Hofset 90ndatel osales.

Jacob Youngi ja Bendik Hofseti New Yorgis alanud sõprus on kestnud siiani, koos on antud kontserte nii suurtel kui väikestel lavadel. Eestis esinevad mõlemad muusikud esmakordselt.

Norra muusikute kontserte toetab Norra Suursaatkond Eestis.