Villu Veski & Tiit Kalluste

01. jaanuar 2003

Muusikaline retk põhjamaise sisevaatluse juurest troopilise turistielamuseni.

1998. aastal algas Villu Veski ja Tiit Kalluste põhjala muusika vaimustus külaskäigust kasina ja karmi loodusega Fääri saartele. Õigupoolest hakkas seeme idanema varem, kui nad mängisid ühe Fääri kunstniku näituse avamisel Tallinnas ning nägid seal pilti, mis neile nalja tegi – jõuluehteisse pakitud suurte kuuskedega metsast. Suur oli jahmatus, kui alles Fäärimaal nad mõistsid, milles pildi omapära. Nimelt ei kasva karmi loodusega paigas suuri puid üldse ning seega oli tegemist ühe kummalise unistusega.
Eksootikajahmatuse tulemus oli toona isetehtud ja päris head vastuvõttu leidnud plaat “Sounds of the Nordic Islands” mõtisklevalt põhjamaiste helimaastikega ja meeste juurteotsinguga, mille käigus kujunes niisugust rahvamuusika kajadega jazzi, mille eeskujuks on ECM-i defineeritud “põhjala kõla”. Plaati tehes ja materjali otsides viibisid veel mitmel põhjala saarel. Pealegi on Villu Veski samuti saaremees – Muhumaalt.
Uus plaat sarnaneb eelnenuga vaid päris alguses – esimese loo “Öland” kõlades. Seal on samasugune tüüne aeglus ja melanhoolne mõtiskelu. Seejärel aga muusika tempo tõuseb, elektrilaeng suureneb, improvisatsioonid pikenevad ja temperatuur kerkib hoomatavalt. Ansambel, kuhu peale Veski ja Kalluste kuuluvad veel lätlane Raimond Mackats, bassist Taavo Remmel ja Abdissa “Mamba” Assefa, saavutab lõpuks üpris rõõmsakõlalise ja optimistliku terviku maailmsetest kõladest, kus lisaks põhjamaisusele on viiteid veel mitme mandri ja rahva muusikale.
Villu Veski rääkis raadiointervjuus, et neil oli algusest peale kindel plaan saavutada laiemat kõlapinda ning teha plaat ka väljaspool Eestit kättesaadavaks. Enamik lugudest salvestati juba aastal 2000 ja plaati oli siis peaaegu ilmumas. Kuid nad ei jätnud jonni ja otsisid nad tükk aega sobivat plaadifirmat, kuni leidsid selle Fääri saartelt – seega siis algse idee alguspunktist.
Albumi andis välja on Fääri saartel paiknev plaadifirma Tutl, mis 25 tegutsemisaasta vältel on välja andnud enam kui 160 plaati ja mille asju ajab siinmailgi korduvalt esinemas käinud pianist ja helilooja Kristian Blak.

Lood plaadil:

1. Öland
2. Tule, tule
3. Ratas
4. Teekond
5. Allikas
6. Pulmalaul
7. Miks lendsite must mööda?
8. Allikas [Video]