fbpx

Voilà – Prantsuse kultuurikevad koos jazziga

19. märts 2013

Prantsuse kevade Voilà raames toimub Jazzkaarel kuus kontserti kolme maineka jazzikollektiivi osalusel. 

Esimesena astub tulle duo Antonio Placer – Jean-Marie Machado

 

 

Antonio Placeri kunst täidab lava oma avatud ja lahke, kuid keskendunud olekuga. Laulja-helilooja kontserti said jazzisõbrad nautida neli aastat tagasi, mil ta esines koos hispaania lauljatri Rosa Cedróniga. Kontsert pilgeni täis jazziklubis oli kirglik ja meeleolukas. Seekord tuleb ta uue projektiga „Republicalma“, partneriks prantsuse säravamaid jazzpianiste ja improvisaatoreid Jean-Marie Machado. Placer laulab hispaania, galiitsia, prantsuse ja tamarindola keeltes (viimane on muusiku enda leiutatud rütmikal põhinev silpkeel). Machado on säravamaid prantsuse jazzpianiste, mitmete omanimeliste ansamblite liider. Teda seob ka aastatepikkune koostöö USA saksofoniguru Dave Liebmaniga ja veel kümnete jazzitippudega. Machado pianism on emotsiooniderikas ja värvirohke. Kas vägevat loomingulist isiksust täidavad lava kirgaste emotsioonidega.

 

Jazzkaare raames esineb 21.-23. aprillini Narvas, Tallinnas ja Viljandis teise prantsuse silmapaistva pianisti-helilooja Andy Emler’i trio. Avatud meelega hea huumorinärviga muusik on pälvinud Prantsuse jazzi kõrgeima autasu Victorie du Jazz oma MegaOctetiga. Rockmuusikast vaimustunud jazzimees ei karda piire ületada, tema muusika skaala ulatub romantilistest meloodiatest tundmatutesse helitehnikutesse sukeldumiseni, kuid alati tuleb ta sealt võitjana välja, kaaslasteks prantsuse jazzitipud bassist Claude Tchamitchian ja trummivirtuoos Eric Echampard. Mõlemad on Tallinnas varemgi esinenud. Echampard, kes on tuuritanud ja salvestanud ka koos Kimmo Pohjoneniga, astub seekord improvisatsioonilise kavaga kuulajate ette, partneriks meie helivõlur elektroonikal ja klaveril Taavi Kerikmäe

 

Eriline maiuspalana on festivali kavas duo Michel Portal ja Bojan Z, kontsert 24. aprillil Merepaviljonis. Kumbki muusik ei vaja jazzisõpradele lähemat tutvustamist. Michel Portal on prantsuse jazzi suurim legend. 77-aastane maestro on teravmeelne virtuoos paljudel instrumentidel – sopransaksofonil, bassklarnetil, saksofonil, bandoneonil ja akordionil. Tema elutöö kirjeldamiseks läheks vaja mitmeköitelist teost. Fakt on see, et Portal on jätkuvalt äge ja aktiivne tegija Euroopa jazzimaastikul. Päritolult küll serblane, kuid pikki aastaid Prantsusmaal elanud ja kõikvõimalikud muusikaauhinnad võitnud Bojan Z on põnev pianist, balkani taust ja ere loominguline mõtlemine väljenduvad nii soolomuusikas kui ta erinevates projektides. Bojan Z on Portaliga koos musitseerinud sekstetis ja salvestanud heliplaadi Bailador. Neid kahte eri põlvkondade muusikut seob kirglik muusikaarmastus ja seiklushimu, nende iga kontsert on kordumatu ja emotsiooniderikas kunstiteos.

 

Jazzkaarel on rõõm koostööd teha Prantsuse Instituudi, Prantsuse Saatkonna ja agentuuriga 

Vapaat äänet. 

 

Rohkem infot: 

 

www.jazzkaar.ee