fbpx

Weasel Walter: „Mina ja Tim oleme loomu poolest metslased“

21. aprill 2019
Kertu Kärk

Esmaspäeval, 22. aprillil astub Punases majas üles vastuoluline, kuid äärmiselt põnev kooslus, kelle kontsert tõotab seinast-seina kihutavaid tundeid ning äärmuslikke elamusi – kõike, mida üks õige jazzifänn vajab.

 

Trio Maria Faust-Tim Dahl-Weasel Walter nimel valgustab Kertu Kärgile eelseisva kontserdi tagamaid Weasel Walter.

 

Olen teie viimasest albumist kuulnud üksnes lühikest klippi, kuid mulle tundub, et teie kontserdil saavad kuulajad võimsa elamuse. See saab olema segu jazzist, rokist ja metal-muusikast. Palun kirjelda teie muusikat ja valgusta, kuidas peaks publik teie kontserdiks valmistuma? Milline teie kontsert olema saab?

 

Kõik palad, mida esitame, on Maria kirjutatud ning proovides oleme vastavalt tema ideedele kolmekesi neid arranžeerinud. Ilmselgelt oleme nii mina kui ka Tim väga tugeva muusikalise iseloomu ja eripärase helikõlaga, seega viime Maria nägemust täide lisades sellele oma isiklikke vaatenurki. Ma olen tuntud selle poolest, et kaldun ekstreemustesse ega suuda peenutseda, kuid selline muusika, mida koos trioga esitame, nõuab sageli suuremat dünaamilisust ja loomingulisemat lähenemist kui mina oma hoolimatult barbaarses muusikas kasutada tavatsen. Seega on see mulle meeldiv proovilepanek. Kompositsioonid on üldiselt meloodilised ja sisutihedad hõlmates ka veidi improvisatsiooni. Lugudes on küllaga erinevaid tujusid, tekstuure ja struktuure.

 

Millist tagasisidet sa oma publikult ootad? Kas soovid neid šokeerida, üllatada või lihtsalt pakkuda neile meeldivat ja huvitavat kogemust?

 

Enamasti mul pole publiku reaktsioonide osas eesmärke ega ootuseid. Minu töö on luua kunstiteos, riputada see seinale ning seejärel saavad inimesed seda vaadata või minema kõndida. Kui see neile meeldib, väga hea. Kui mitte, siis mul on tegelikult päris ükskõik. Samas on meie muusikas midagi igaühele. Maria loomingus on suur tähelepanu meloodial, kuid mina ja Tim oleme loomu poolest metslased, seega kui tuleb aeg ohjad lahti lasta, muutub olukord plahvatusohtlikuks. Kuidas publik sellele reageerib, sõltub neist endist ja nende suhtumisest meie muusikasse.

 

Milline on teie trio – Maria Faust, Tim Dahl ja Weasel Walter – eellugu? Kuidas te kohtusite ja miks hakkasite koos muusikat tegema?

 

Tim ja Maria kohtusid aastaid tagasi ilmselt muusikaga seoses. Mitu aastat hiljem kohtusid nad uuesti ning Maria jõuline suhtumine avaldas Timile sügavat muljet, niisiis hakkasid nad välja hauduma plaani, kuidas koos muusikat teha. Olen samuti Timiga ligi kümme aastat koostööd teinud nii improvisatsioonilise muusika valdkonnas kui ka mitmetes bändides, näiteks Lydia Lunch Retrovirus. Seega võttis ta mind ka kampa. Meie esimene kontsert oli puhas improvisatsioon, seejärel hakkasime töötama Maria muusika kallal, panime kokku albumi ja nüüd olemegi siin.

 

Kust leiad ideid oma muusika jaoks?

 

Muusika on kontekst, kus ma saan tegeleda struktuuriga nii, et see muutub minu jaoks mõtestatuks. Muusika kaudu saan suunata oma hämmastavat raevu. Ha-ha-ha … Enamik mu muusikalisi ideid põhineb mu soovil väljendada konstruktiivselt enda individuaalsust ning vastanduda idiootide hordidega, kes põlistavad sotsiaalseid struktuure, mida ma ülimalt jälestan. Ma olen teiste inimeste muusika suur fänn ning sageli inspireerib mind miski, mis on mulle kinnisideeks muutunud. Seega soovin neid ideid kas samas või teistsuguses kontekstis endale omasel moel väljendada. Muusika on kommunikatsioon, see on keel. Paljud meist kasutavad samu sõnu, kuid meil on vaid meile omased mõtted, mida nende sõnadega väljendame ning mõned meist mõtlevad välja ka uusi sõnu. Üks muusiku ülesandeid on luua kontekste erinevate inimeste keelte jaoks, et nad saaksid koostööd teha ja täiesti uue keele luua.

 

Nagu sa tead, tähistab Jazzkaar oma 30. sünnipäeva. Kas sa oled varem Eestit ja Jazzkaart külastanud? Kui jah, siis mida sa Eesti muusikamaastikust arvad?

 

Ma pole varem Eestis käinud. Mul pole aimugi, mis siin inimestele meeldib. Aga ma tean seda, et pärast kontserti soovin ma juua ja mürglit teha, seega loodetavasti keegi ikka liitub meiega … Ha-ha-ha.

 

Trio Maria Faust-Tim Dahl-Weasel Walter kontsert toimub esmaspäeval, 22. aprillil kell 21.00 Punases majas.