Aafrikast jazzi ja improga ring maakerale peale

06. oktoober 2004

Erilisel moel liituvad jazziimprovisatsioon ja Aafrika pügmeede laulustiilid kõrvuti teiste, rahvamuusikast pärit, omapäraste hääletekitamise viisidega.

PYGMI JAZZ TRIO (Soome-Eesti)
Tallinna Kunstihoone
13. oktoober kell 19.00

Jazzsaksofonist Jari Perkiomäki ja etnolaulja Sirkka Kosonen on juba mitu aastat teinud koostööd pügmeejazzi projektides, kus erilisel moel liituvad jazziimprovisatsioon ja Aafrika pügmeede laulustiilid kõrvuti teiste, rahvamuusikast pärit, eriliste hääletekitamisviisidega. Seekordses grupis on osaliseks ka eesti kitarrist Jaak Sooäär.
Ees ootab muusikaline matk, kus läbitakse aafrika pügmeelaulud, lapi joiud, karjala nutulaulud ja mongoolia kurgulaulud kuni freejazzini välja – põnev ja mitmepalgeline helidematk ümber maailma.

Sirkka Kosonen (laul)
Karimäel sündinud Sirkka Kosonen lõpetas 1995. aastal Sibeliuse Akadeemia rahvamuusika osakonna ning tema erialaks on erinevad laulutehnikad kogu maailmast. Lisaks Pygmi Jazz Triole on ta Soomes tuntust kogunud ka kollektiivides Me Naiset, Burkalat ja Helsingi Kaks’rivinaiset. Alates 1998. aastast on ta teinud koostööd jazzmuusikutega, ühendades svingiva pügmee-laulu jazzimprovisatsioonidega.

Jari Perkiömäki (saksofonist, muusikadoktor)
1961. aastal Poris aastal sündinud Jari Perkiömäki on soome esimene jazzidoktor, hinnatud pedagoog ja tegevmuusik. Tema uurimustöid võib leida aadressilt www.siba.fi/ethesis. Doktoritöö juurde kuuluvad lisaks kirjalikule uurimusele ka kaks CD-d Shades (1996) ja salvestused viielt Jari Perkiomäki kontserdilt aastatest 1997-2002. Tema kontserdid oli veenvad näited jazziajaloo olulisusest ja muusika tähtsusest. Põhitegevus jaotub õpetamise ja osakonna juhtimise, harjutamise ja esinemiste vahel, millest kahte viimast peab ta vaimse tervise koha pealt vältimatuteks. Bändiliikmena on ta seotud oma kvarteti, pügmee-projekti ja Pekka Helin Hardjacks’idega. Olulisemad ülesastumised on olnud Mike Nock’i tuur Austraalias, kontsert koos Randy Breckeriga ning kümme aastat Mika Myllari kvintetis.

Jaak Sooäär (kitarr)
Jaak Sooäär on Eestis praegu üks väljapaistvamaid ja toimekamaid jazzmuusikuid, muuhulgas esinenud koos selliste artistidega nagu Daniel Erdmann, Han Bennink, Raoul Björkenheim, Achille Succi, Sture Ericsson ja Arkadi Gotesman. Ta on esinenud kõigis Skandinaaviamaades, Balti riikides, Venemaal, Saksamaal, Prantsusmaal ja Madalmaades. Praegu on Sooäär kitarriõppejõud Eesti Muusikaakadeemias.
Tuntud eesti folkjazzi ansamblile Eesti keeled on Jaak Sooäär komponeerinud ja arranžeerinud hulga muusikat. Lisaks sellele osaleb ta mitmetes balti- ja Skandinaaviamaade muusikutest koosnevates projektides. Jazzkaarel on ta esinenud ansamblitega Ajastajad, Eesti Keeled, The Dynamite Vikings, Dessert Time ja Almost Zebra, samuti trioga Innanen-Bennink-Sooäär. Jaak Sooäär on üks Eesti Jazziliidu asutajaliikmetest ja selle esimees.

Piletid 75.-/50.-(tudeng, pensionär) Piletipunktist ja Piletilevist