Avishai Cohen valiti Punase mere jazzifestivali juhiks

09. juuli 2008

Tänavune Jazzkaare jazzisaadik ja maailma üks tunnusatumaid bassiste Avishai Cohen valiti Iisraeli suurima jazzifestivali Red Sea Jazz kunstiliseks juhiks.

Mitmekülgne Iisraeli bassisist, helilooja ja ansamblijuht Avishai Cohen valiti Iisraeli mõjukaima festivali Red Sea Jazz kunstiliseks juhiks. Ta jääb suunama ja arendama Punase mere äärses Eilati kuurortlinnas peetava festivali sisulist poolt vähemalt kolmeks aastaks.

Cohen vahetab kunstilise juhi kohalt välja Dan Gottfriedi, kes on festivali nägu kujundanud selle algusest 1987. aastast. Bassisti enda sõnul on Red Sea Jazz põnev väljakutse ning ta on juba alustanud ettevalmistusi 2009. aasta festivaliks.

Tänavune aasta on muusikule olnud väga tegus. Aprillis külastas ta oma trioga Eestit, olles üks Jazzkaare peaesinejaid ning Jazzikuu peakülaline – jazzisaadik. Cohen andis enam kui 70-le muusikule ja huvilisele Vene teatris õpitoa. Viru keskuse Laseringi kaupluses toimus Coheni avalik intervjuu ja autogrammitund. Bassist osales ka Elioni jazziauhinna ning Noore Jazzitalendi auhinna tseremoonial, kus tunnustati Tanel Rubenit ja Kadri Vooranda. Just Tallinnas tuli Jazzkaare ajal esimesena Euroopas müügile Avishai Coheni trio uus plaat “Gently Disturbed”, mille andis välja tema oma plaadifirma RazDaz Records.

Hetkel tuurib trio koosseisus Avishai Cohen, Shai Maestro ja Mark Guiliana Euroopas ning sügisel ootavad ees esinemised New Yorgis klubis Blue Note. Triot on saatnud kõikjal suur menu ja ülistav tagasiside. Nende Euroopa-reis algas Coheni ja Maestro duokontserdiga Euroopa ühel suuremal jazzifestivalil Jazz a Vienne, kus nad mängisid vahetult enne festivali peaesinejat Diana Kralli. 8000-päine publik, kes täitis kogu iidse amfiteatri, aplodeeris duole püsti seistes ja üksmeelselt, kriitikute tagasisidest jäid kõlama hinnangud duo fenomenaalsest energiast ja muusika eriliselt hingestatud ning kaunikõlalisest helikeelest.

Sügisel ilmub esialgu Iisraelis, hiljem ka USAs ja Euroopas plaat “Sensitive Hours” Avishai Coheni uue vokaalprojektiga. Salvestis koondab 12 iisraeli rahvalaulu tõlgendust. Lisaks Cohenile endale laulab plaadil ka tema ema. Vokaalprojekti koosseisus on kümmekond Iisraeli muusikut, lisaks Coheni triokaaslased. Esimesed edukad kontserdid selle projektiga on Euroopas juba selja taga ning hetkeks on plaadi singel “Shuvi Elai” tõusnud juba Iisraeli raadiojaamades muusikaedetabelite tippu.

Sügisel ootab triot ees reis Rootsi, kus antakse kontserte koos Bohuslän Big Bandiga, kelle kunstiliseks juhiks on Nils Landgren. Rootslased on seadnud valiku Avishai Coheni muusikat bigbändile ja triole. Kontserdid toimuvad 4.-11. oktoobrini Lundis, Uppsalas, Göteborgis, Varas ja Örebros.