Brian Ferry laulab Eestis oma tuntumaid lugusid

23. oktoober 2007

2. novembril Tallinna Linnahallis esinev Brian Ferry jõuab siia oma uue plaadi promoturnee raames, ent esitab ka muusikat oma repertuaari kullafondist.

2. novembril annab kontserdi Tallinna Linnahallis üks brittide stiilsemaid ja omanäolisemaid lauljaid Bryan Ferry.

Alatine romantikarüütel Bryan Ferry jõuab Eestisse oma Euroopa turnee „Dylanesque European Tour” raames. Tänavu ilmavalgust näinud plaadi „Dylanesque” toetuseks korraldatav turnee algas mais. Kindel on see, et Tallinnas esitab mees kogu oma loomingu paremikku, mitte ainult uue plaadi laule.

Rahvusvaheline press on uurinud, milline võiks olla Bryan Ferry tänane publik. “See oleneb, mis riigis oled,” tõdeb Ferry. “Inglismaal on olnud sama publik alates aastast 1972, see on Roxy Musicu publik, kes on kasvanud koos meiega. Kuid on ka lapsi ja erinevaid generatsioone. Mõnikord tuleb publik seetõttu, et mõni noorte lemmikbänd on meid kiitnud.”

“Dylanesque” on omalaadne Bryan Ferry kummardus legendaarse laulukirjutaja ja artisti Bob Dylani ees, sest Ferry esitab sellel plaadil vaid Dylani kirjutatud või kuulsaks lauldud laule ja teeb seda stiilselt nagu ikka. Nende laulude hulgas on sellised kuulsad palad nagu «Knocking On Heaven’s Door» ja «All Along The Watchtower». Ferry pole ise Dylaniga kohtunud, kuid loodab, et Dylan tema uue plaadi pärast ei pahanda.

Uudisteagentuur Reuters vahendab Ferry mõtteid uue plaadi kohta. “Dylan on vaikne ja eraklik isik nagu minagi,” ütleb Ferry. “Tegelikult oleks tore teda mõnikord puhkuse ajal näiteks rannas kohata. Dylani laulukirjutamine on tõeline kvaliteet. Sõnad, poeesia, muusika, kõik on paigas. Seetõttu usun, et need lood on avatud ka interpreteerimiseks. Eriti varasemad lood, sest Dylan esitas neid ju ainult akustilise kitarri saatel.”

Ferry on tuntud kui legendaarse rokk-grupi Roxy Music looja ja juht. Roxy Music’us avanes Bryani anne täielikult: temasst sai laulja, muusika, lavakujude, kostüümide ning showkujunduste looja.

Bryani soolikarjäär arenes parallseelselt Roxy Musicu tegevusega. Esimene sooloplaat “These Foolish Things” (“Need rumalad asjad”) ilmus 1973. Esimestel plaatidel esitas Ferry kavereid vanadest hittidest. Alles tema neljas plaat “The Bride Stripped Bare” (“Pruut paljastab end”) sisaldas algupärast materjali ja väidetavalt räägib Ferry purunenud suhtest supermodell Jerry Halliga. Bryan Ferry praegune elukaaslane on tantsijanna Katie Turner, kellega mees tutvus Roxy Musicu 2001. aasta kontsertturnee aegu. Ferryl on ka 4 poega.

Ka 1980-1990ndail esitas Ferry nii kavereid kui ka omaloomingut. Kuulsaimad plaadid “Boys And Girls” (“Poisid ja tüdrukud”, 1985), “Bete Noire” (1987, sellel on ka Ferry ainus USA TOP 40 jõudnud laul “Kiss And Tell”). Grammyle kandideeris 1999. ilmunud album “As Time Goes By” (“Kui aeg möödub”), millel Bryan esitas lugusid 1930-40ndatest aastatest. Ferry album pani aluse sellele, et päris paljud artistid (nt Robbie Williams) pöörasid oma pilgud svingiajastu muusikale ja hakkasid just sellist muusikat uuesti esitama ning plaadistama.

Ka viimasel ajal on Bryan Ferry ikka ja jälle palju kõneainet pakkunud. 2005. aastal mängis ta väikese rolli Neil Jordani filmis „Breakfast on Pluto“. Filmi peaosas on vapustavalt hea Cillian Murphy – ta kehastab noort iiri transvestiiti, kes läheb 70ndate glam-ajastu Londonisse oma ema otsima. Ferry kehastab Mr. Silky Stringi, kes üritab ühte noormeest auto esiistmel kägistada… rohkem vist siinkohal sõnu polegi vaja.

2006. aasta oktoobris saab Ferryst briti rõivatootja Marks and Spencer kaubamärgi Autograph reklaamnägu. Samal ajal lastakse uuesti müüki ka tema kogumikplaat „Slave To Love: Best Of The Ballads“.

2006. aasta sügisel kasutab Ferry esitatud laulu „Don’t Stop The Dance“ Skandinaavia meesteriiete firma ja kauplustekett Dressman oma telereklaamis. Üks stiilsemaid telesarju „Nip/Tuck“ on samuti kasutanud oma reklaamtreilerites just Ferry laulu „More Than This“.

Tänavune suvi oli Bryan Ferryl väga tihe. Ta jõudis esineda Londonis Wembley staadionil Printsess Diana mälestuskontsertil. Mõni päev hiljem oli ta laval juba kuulsal Istanbuli dzässifestivalil. Seetõttu vahendas Turkish Daily News infot ka Ferry saatebändi kohta. Selgub, et saksofonist Ian Dixon ja pianist Colin Good on tuntud nimed briti dzässiareenil. Ferry kiidab mõlemaid ja tõdeb, et mehed on ühtlaselt tugevad nii dzässis kui ka nn standardites. Ka bassimees Guy Pratt pole kehvemast puust mees, tema on mänginud koos Pink Floydi, Madonna, Michael Jacksoniga ja võitnud ka Grammy auhinna.

Tänavu süüdistasid briti ajalehed Ferryt natsimeelsuses, kuna tema stuudio nimi on „Führerbunker“. Saksa ajalehele „Welt am Sonntag“ antud intervjuus tõdes Ferry, et talle on alati meeldinud, kuidas natsid suutsid ennast promoda ja reklaamida, millised olid nende paraadid ja lipud, kui suursugused olid Leni Riefenstahli filmid ja Albert Speeri ehitised.

Väljaütlemised ärritasid paljusid ja firma Marks and Spencer kavatses Ferryga reklaamilepingu lõpetada. Veidi hiljem Ferry vabandas oma väljaütlemiste pärast ja tõdes, et stuudio nimi on võetud siiski kunstilistel kaalutlustel ja talle on kogu aeg meeldinud just sellest ajastust pärit kunst ning arhitektuur. Mais 2007 Marks and Spencer lepingu Ferryga siiski lõpetas.

Vaatamata sellele, et Marks & Spencer lepingu lõpetas, ei jäänud Ferryl tööd vähemaks. Maailmakuulus moe- ja riidefirma Burberry kutsus ta oma telereklaami.

Suurepärast artisti, maailma ühte stiilseimat ja kõmulisemat meest näeb esinemas 2. novembril Tallinna Linnahallis.
Piletid hinnaga alates 350 kroonist on müügil Piletilevis, Piletimaailmas, Tallinna Linnahalli piletikassas ja Statoili teenindusjaamades.

Info edastas Macroconcert.