Dmitri Uhhov: jazzisõnumeid Venemaalt I

04. märts 2003

Dmitri Uhhov on Moskva jazziajakirjanike liidu esimees, ise üks Venemaa praegu nimekamaid jazziajakirjanike. Temalt esimene vene jazzi sõnumite meil.

Venemaal jazzmuusika superdiivaks kerkinud Larissa Dolina on tagasi jazzis ja ühtlasi ka sisse võetud poliitikast. Ta on liitunud valitseva parteiga, mis boheemide ringkonnas pole tema imidzile põrmugi head teinud. Hiljuti tegi ta kontsertplaadi koos Igor Butmani bigbändiga, mille kohta põhiliselt arvatakse, et see on hea plaat.
Hetkel aga kõige huvitavam asi vene jazzis on 24-aastane Alexei Kruglov, keda hüütakse juba Venemaa Eric Dolphy’ks. Tal on enda Kruglyi Kvartet ja ka midagi bigbändi sarnast, kus saksofoni mängib üks väga hea muusik-neiu. Samuti on Kruglovi kontsertidel alati palju teatraalsust, mis mõjutatud Vladimir Chekasini tegemistest.Viimasel aga juhatab tütar vahel kontsertidel koori ja laulab, kui isal seda vaja juhtub olema. SoLyd Records on ka ühe seesuguse plaadi juba välja andnud.
Veel tundub, et Venemaad on vallanud tüdruk-lauljate buum. Nimekaim selle laine esindaja on küll tuntud, kuid pigem on ta imiteerija kui originaal. Paraku.
Kodumaale naasnud pianist Victor Livshits asutas Moskvas jazziklubi JVC, mis asub konkureerima Igor Butmani klubiga Le Club. Ning jazz muutub üha moekamaks. Muidugi põhiliselt see Wynton Marsalise stiilis jazz, mida mängib ka Butman ise. See müüb. Nii näiteks tuleb märtsi keskel kolmeks väljamüüdud klubikontserdiks Moskvasse esinema Joe Zawinul. Üpris sagedased külalised on Billy Cobham, Randy Brecker ja Eddie Gomez.
Muuseas Butmaniga juhtus selline naljakas lugu, et meie ehk Moskva Jazziajakirjanike Liit kuulutasime välja aasta parimad ning tema ei võitnudki «Aasta Muusiku» tiitlit. Seepeale korraldas ta skandaali ning lahkus tseremoonialt. Kui soovite näha tulemusi, klikake www.jazz.ru või www.ej.ru.