Eesti Kontserdi kavas rohkem jazzi

01. september 2006

Eesti Kontserdi 2006/2007 hooaja kava sisaldab esinduslikku jazzivalikut vanameister Freddy Cole´ist, vokaalakrobaatidest M-Pactist ja Swingle Singersist noore pianisti Kristjan Randaluni.

Eesti Kontserdi algava hooaja programm pakub mitmekesist stiilivalikut – jätkuvalt klassikat ja ajalugu, kuid seekord ka mainstreami, avangardismi ja jazzi. Oktoobris on viimast korda võimalus näha ja kuulda legendaarset Freddy Cole´i, kirjutab Katre Pilvinski.

„Kuna Eesti Kontserdi meeskonnas on paar uut produtsenti, siis puhuvad repertuaarivalikus ka uued tuuled ja seetõttu on algav hooaeg väga eripalgeline,” selgitab Vanemuise Kontserdimaja direktor Kulvo Tamra. Kulvo Tamra väitel on see lihtsalt juhus, et jazzisugemeid on programmis rohkem kui tavaliselt. “Quatuori Ixi Prantsusmaalt on põnev jazzkollektiiv, vormilt klassikaline keelpillikvartett, sisult jazzansambel, mis nõuab väga head stiilitunnetust esitamaks just sellistel instrumentidel sellist muusikat,” räägib Tamra ühest tähtsamast jazzprojektist algaval hooajal.

Novembris pakub jazz-stiilis barokkmuusikat ebatraditsiooniline vokaalansambel Inglismaalt Swingle Singers. “Tegemist on topeltkvartetiga – neli meest pluss neli naist. See annab suuremad võimalused ansamblilauluks, aga ühtlasi tingib kõrgema professionaalsuse. Koosluse hea häälte sulandumine on omaette nähtus,” soovitab Kulvo Tamra Swingle Singersit jazzisõpradele.

Novembris on kavas New Yorgis elava pianisti Kristjan Randalu ja tema jazz-kolleegi löökriistamängija Bodek Janke etteasted. Kulvo Tamra leiab, et tõeline jazzi austaja peaks siis kohal olema, kuna tegemist on tugevalt läbikomponeeritud loominguga.

“Jaanuari alguses esineb M-Pact, mis on tegutsenud koos juba 11 aastat ning võitnud mitmeid auhindu erinevates kategooriates,” kiidab Tamra sekstetti. Samas soovitab Kulvo Tamra märtsis üles astuvat Anglo–Eesti Dzhässkvintetti, kus baritonsaksofon ja flüügelhorn pakuvad kummalist, kuid huvitavat koosmängu.

Tartu Rainbow Jazz 2006 peakorraldaja, Eesti Kontserdi produtsendi Merle Kollomi sõnul on Eesti publikul võimalus näha Eesti Kontserdi raames korraldataval Rainbow Jazzil viimast korda legendaarset Freddy Cole´i. „75-aastane muusik lõpetab oma karjääri, ta on andnud tohutu panuse muusikasse,” nendib Kollom. Varem Eestit väisanud Freddy Cole esineb seekord uue bassimehe Elias Bailey’ga. „Kuna meie publik on varem Cole’i võtnud vastu väga soojalt, siis esineb ta ka seekord kindlasti täissaalile,” väidab Merle Kollom.
Freddy Cole annab Eestis neli kontserti – 18. oktoobril Tallinnas, 19. oktoobril Pärnus, 20. oktoobril Tartus ning 21. oktoobril Jõhvis.

RainbowJazzi raames korraldatakse Tartus 21. oktoobril Eesti noorte jazzi talentide konkurss, mille üks eestvedajaid on vabakutseline artist Lembit Saarsalu. „Korraldame konkursi, et tuua rohkem Eesti noori artiste muusika juurde, ” põhjendab Lembit Saarsalu. Saarsalu lisab, et edukatele muusikutele antakse võimalus esineda ka teistel Eesti Kontserdi raames korraldatavatel üritustel.