Eestlane Metheny Workshopil JazzBaltical

14. august 2003

Kitarrist Jaak Sooäär osales sel suvel tippkitarristi Pat Metheny Workshop’il, kus oli palju kasulikku kõrva taha panna ja muusikasse tõlgendada.

Juuli alguses toimus Kieli lähedal Salzaus järjekordne JazzBaltica festival. Sel aastal olid festivali resindentartistideks palutud Pat Metheny ja Dave Holland, kes mõlemad ka mitmete koosseisudega üles astusid. Sellele lisaks pidas Pat Metheny ka ühepäevase workshop’i, kuhu olid kutsutud seitse kitarristi Põhja – Saksamaalt, Skandinaaviast ja Baltikumist.
Workshop toimus vana mõisahoone saalis, kus kitarristid ringis istet võtsid. Enamasti rääkis Metheny ise ning illustreeris oma juttu muusikaliste näidetega. Peamiselt oli tegemist ammu tuntud tõdedega, ent Metheny oskas oma suurtele kogemustele tuginedes hästi välja tuua mitmesuguseid aspekte, mis ka väga headel muusikutel tihti meelest minema kipuvad.
Palju oli juttu dünaamikast ja muusikalise materjali optimaalsest balansist ning tänu sellele tekkivast jutustusest, mis õnnestumise korral otse kuulaja südamesse peaks jõudma. Metheny tutvustas ka pidevalt reisil viibiva muusiku elu spetsiifikat ja kuidas pingelise graafiku korral head vormi säilitada.
Metheny on ilmselt enim tuuritanud jazzmuusik maailmas, umbes 20 aasta jooksul andis ta ligikaudu 250 kontserti aastas, praegu on seda arvu vähendanud poole võrra.
Ka workshop’ist osavõtjad said oma mänguoskusi demonstreerida, mida Metheny heatahtlikult kommenteeris. Kõigil osalejatel soovitas ta töötada rütmika alal, mille õige valdamine jazzfraseerimise elavaks muudab. Metheny vastas ka osalejate arvukatele küsimustele ning muuhulgas lubas ka esimesel võimalusel Eestit külastada.

Jaak Sooäär