Fotosild muusika ja kuulaja vahel

12. september 2004

Neljapäevast 16. septembrist kuni 10. oktoobrini on Raevangla fotokeldris Lee avatud fotonäitus “All That Jazz”.

Fotode autor Kaupo Kikkas on viimasel paaril aastal jäädvustanud suure osa Jazzkaare raames toimunud kontsertidest. Ta kuulub ka Jazzkaare veebikülje toimetuse vabatahtlike ajakirjanike ja fotograafide tiimi. Näitusele valitud fotodel näeb nii tuntud Eesti muusikuid kui ka Jazzkaare väärikamaid väliskülalisi.

“Kuna sõnale jazz pole vist keegi ühtegi kokkulepitud tähendust välja mõtelnud, siis on see üks naljakas vingerdav sõna, mis kiirgab minu jaoks improvisatsiooni ja powerit,” tutvustab Kaupo Kikkas oma esimest muusikafotode näitust.
“Nii pole ka näitusepiltidel kõik inimesed ainult jazzmuusikud, vaid inimesed, kellest kiirgab seda salapärast powerit, jazzi ja asjade omamoodi nägemist. Ehk lühidalt – need inimesed fotodel on jazz.”

Kaupo Kikkas on tegutsenud professionaalse fotograafina viis aastat. Kikkase argipäev on seotud Eesti Fotoga, mille uues Laia tänava stuudios ta töötab nii fotograafi kui fotokooli ja fototeemaliste workshopide juhendajana.

Tema pilte on eksponeeritud mitmel näitusel, samuti on ta osalenud fotokonkursside žüriide töös. Saavutustest olulisemaks peab Kikkas võimalust kogeda fotograafina erakordseid hetki ja neid foto vahendusel jagada ka teistega. Tema jazzifotod kiirgavad muusikalist pinget ja interpreedi isikupära. Vaatajal tekib kergesti samastumise tunne – nagu viibinuks vaataja fotograafiga samal ajal samas paigas. Näituse autor kinnitab, et muusikat pildistades peab ta esmatähtsaks emotsiooni ja dünaamikat.

“Fotograafi ja fotoõpetaja töö on paraku enamasti lukustatud nelja seina vahele. Seda suurem on tahe vahel ajast ja ruumist põgeneda ning vaadata looduse ajatut ilu. Teemadest armastan ehk enim pildistada inimest – ainuke teema lisaks loodusele, mis kunagi ei ammenda,” tunnistab Kikkas.
“Olen ka suur muusikasõber ja sätin tihti objektiivi ette muusikuid või heliloojaid – küllap vanematelt päritud joon ja katkenud muusikukarjäär on teinud oma töö, et armastus muusika vastu on väga tugev ja mõjutab tihti ka pildistamist.”

Järgneva kuu jooksul laupäeva pärastlõunail musitseerib 1370. a ehitatud iidsete Raevangla võlvide all Viljandi Kultuuriakadeemia ja G. Otsa nim muusikakooli tudengitest koosnev ansambel 4tune Quartet. Nende repertuaaris on lisaks oma muusikale ka Scofieldi, Metheny ja Hadeni tuntud palu.
2003. aasta suve lõpul sündinud ansamblisse kuuluvad Virgo Sillamaa (akustiline kitarr), Erki Pärnoja (elektriline kitarr), Marti Tärn (bass) ja Reigo Ahven (trummid). Grupi esimene kontsert toimus Džässivikerkaare festivalil möödunud sügisel Tartus. Sama festival pärjas noored auhinnaga parima Naissoo loo arranžeeringu eest. Tänaseks on esinetud Tudengijazzil ja jazzifestivalil Leedus.

Foto ja muusika räägivad rohkem kui sada sõna. Tulge ja veenduge!

Kaupo Kikkas “All That Jazz”
Fotonäitus Raevangla fotokeldris Lee
16. september – 10. oktoober
Lisaks:
Valik Kaupo Kikkase jazzifotodest www.jazzkaar.ee rubriik “Fotod”
Kontakt kaupo@eestifoto.ee
4tune Quartet’i esinemise aegade täpne info www.jazzkaar.ee kontserdirubriik “Valik kontserte”

Raevangla fotokelder Lee (Raekoja taga)
Raekoja tn 4/6, Tallinn
Avatud neljapäevast teisipäevani kell 10-30 – 18, piletikassa suletakse kell 17.30