Herbie Hancock on jazzi suurim elav legend?

03. september 2003

Aga just nõnda arvab BBC Radio 3, sest tellis äsja ühelt sõltumatult tootjalt neljast pooletunnisest raadiosaatest koosneva sarja, mis kajastab “jazzmuusika suurima eleva superstaari” Herbie Hancocki karjääri.

Briti juhtiv sõltumatu raadio- ja telesaadete tootja Somethin’ Else sai äsja BBC Radio 3 tellimuse toota neljaosaline sari “Chameleon”, mis kajastaks pianisti ja helilooja Herbie Hancocki elu jazzimuusikas.
Saateid hakkab juhtima BBC jazzisaateid tegev Jez Nelson. Teada on seda, et juttu puhuvad sarjale niisugused kuulsused nagu Bill Laswell, Donald Byrd, Michael Brecker… ja muidugi kangelane ise.
Lisaks kuhjale Grammy-auhindadele on Hancock muuseas võitnud ka filmi-Oscari. “Chameleon” püstitab ülesande anda temast portree-ülevaade kui virtuooslikust instrumentalistist ja novaatorlikust improviseerijast – ühest võtmeisikust jazzmuusika mitme suure stilistilise pöörde juures. Ühtlasi peetakse just Hanckocki teeneks seda, et jazzmuusika 1970. ja 1980. aastatel naasis laia publiku tähelepannu.
1960ndatel liitus Herbie Hancock Miles Davise grupiga, mis tegi mitu revolutsioonilist plaati, mis avasid tee jazz-rockile. Hancock oli üks neid muusikuid, kelle musitseerimine defineeris aastateks elektriliste klahvpillide kõla jazzmuusikas. Ühtlasi kirjutas ta rea standardiks saanud jazziviise nagu “Dolphin Dance”, “Maiden Voyage” ja “Chameleon”. Tema pala “Watermelon Man” jõudis mitmel kümnendil ja mitmes esituses pop-edetabelitesse.
Elektrilise funk-ansambliga Headhunters salvestas Hancock mitu kommertslikult üliedukat plaati. 1983 tegi ta singli “RockIt”, mis mõjutas olulisel määral hip-hop-muusika arengut.
Kaks aastat tagasi katsetas Hancock drum’n’bass-jazzi vallas. Novaatorlus pole veel lakanud. Ikkagi ju suurim elav legend jazzmuusikas.