Jazzilikud impressioonid sõnas ja muusikas

24. november 2004

26. ja 27. novembril esitavad taani poeet ja jazzmuusik Jacques Werup ja Tõnis Mägi poeetilis-muusikalist etendust “Ballad for a Man”.

Käesoleval nädalal esineb Eestis Rootsi jazzmuusik ja luuletaja Jacques Werup koos ansambliga Skånska Swingeliten. Poeetilis-muusikalist etendust “Ballad for a Man” näeb publik reedel, 26. novembril kell 18 Tallinnas Vanalinnastuudios ning laupäeval, 27. novembril kell 16 Tartu raekojas. Autor loeb ja laulab inglise ning rootsi keeles, eestikeelseid tõlketekste kannab ette Tõnis Mägi.
Kirjanik, luuletaja, esseist, tõlkija ja jazzmuusik Jacques Werup on sündinud 1945.aastal Lõuna-Rootsis, pikemat aega elanud ja tegutsenud Prantsusmaal. Rootsi rahva vaieldamatu lemmik on kontserdi- ja teatrilavadel esinenud üle kolmekümne aasta. Põhjamaade Ministrite Nõukogu kultuurinõunik Eha Vaini sõnul on artist oma sõnumilt üldinimlik ning esitluslaadilt erakordne. Teda iseloomustavad isikupärane keele kasutamine, suurepärane hääle valdamine ja tähendusrikas tekst.
Autorina on Jacques Werup ülimalt produktiivne, ta on kirjutanud üle 30 raamatu – romaani, luule, reisikirja ja essee vormis. Läbimurdeteoseks peetakse 1979. aastal ilmunud novelli “Casanova hilisemad reisid”, mille eest kirjanikule omistati Suur romaaniauhind.
Nimetamist väärib ka Werupi 1996.aastal ilmunud teos “Lõpetamata taevas”, mis räägib rootsi esimesest naislendurist ja langevarjuhüppajast Elsa Anderssonist. Selle teose alusel valminud filmi “Nii valge kui lumi” käsikirja autorid on filmi režissöör Jan Troell ning Jacques Werup.
Jacques Werupi etendused Tallinnas ja Tartus kannavad nimetust jazzilikud impressioonid sõnas ja muusikas. Jutustuse sõnade ja helide keeles esitavad muusikud ja sõbrad, keda seovad ühised mälestused kuldsetest kuuekümnendatest. Etenduste näol on üheaegselt tegemist jazzikontserdi ja luulekavaga, mille eesti publikule toob lähemale Tõnis Mägi.

Lisainformatsiooni esinemiste kohta annab Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis

Kristina Hallik