JK: Andy Bey tõi traditsioonilist jazzi

27. aprill 2007

Juba soliidsesse ikka jõudnud jazzimeister on oma isikupärase stiiliga võitnud palju südameid ja ilmselt võitis ta neid ka Tallinnas. Kontserdist räägib Ester Eggert.

Neljapäeval, 26. aprillil rõõmustas Jazzkaare publikut mustanahaline ameerika jazzvokalist Andy Bey. Vanameister esitas Vene kultuurikeskusesse kogunenud muusikasõpradele nii omaloomingut kui ka eelmise sajandi keskpaigast pärinevaid ameerika jazzistandardeid sellistelt staaridelt nagu Nat King Cole.

Ülevaate kontserdist annab Ester Eggert.

Kontserdi algul võttis Andy Bey koha sisse klaveri taga. Rütmiliselt toetasid teda kaks kaaslast – Neal Smith trummidel ning Dezron Douglas kontrabassil. Esimene pool esitusest hõlmas valdavalt romantilisi lugusid, kuid sisse eksis nii mõnigi energilisem blues. Kõik see sai loomulikult kuuldavale toodud rikka madala tämbriga, mis õrnalt kuulajate kõrvu silitas. Ühtegi halba sõna ei saaks öelda ka Andy Bey hääleulatuse kohta – kõik noodid püüdis eksimatult kinni.

Suur rõhk oli ka rütmisektsioonil. Bass ja trumm lisasid jazzmuusikale nii vajaliku meeldivalt svingiva ja gruuviva põhja, mis tõusis esile just kontserdi teises pooles. Nimelt peagi tõusis Bey klaveri tagant püsti ja vokaali jäid saatma vaid eelmainitud instrumendid.

Siinkohal muutus laul hulga energilisemaks ja ka instrumentalistid esitasid mõne soolo. Just sellest viimasest võis puudust tunda õhtu esimeses pooles.

Olgugi et esitusele tuli ikkagi osaliselt ligi sada aastat vana vokaaljazz, ei saaks kontserdi muusikat nimetada lihtsaks. Selleks oli küllap liiga keerukas juba Andy Bey isiksus. Veidi tundus, et publik kippus lõpupoole väsima – võib-olla oodati rohkem tuntud lugusid. Lisaks, nagu vanameister ise ka mainis, oli kontsert just selle koosseisuga tema jaoks alles teine, mistõttu jäi kokkumängu emotsioon võrdlemisi väikeseks.

Tuleb aga veel kord tunnistada, et Andy Bey näol on tegemist vaieldamatult maailma tippu kuuluva jazzvokalistiga. Juba soliidsesse ikka jõudnud vanameister on oma isikupärase stiiliga võitnud palju südameid ja ilmselt võitis ta neid ka Tallinnas.

26. aprillil kl 20.30 Vene Kultuurikeskuses

Andy Bey – vokaal, klaver
Neal Smith – trummid
Dezron Douglas – kontrabass