La Tropa tuleb – viiulitega ja naiselikult

21. märts 2005

Nouvelle Chanson: La Tropa (Prantsusmaa)

Nouvelle Chanson: La Tropa (Prantsusmaa)
21. märtsil kell 19.00 Tartu Sadamateatris
22. märtsil kell 20.00 Von Krahli Baaris

Chevalier, Piaf, Montand, Greco, Aznavour, Brassens, Brel jpt. on prantsuse šansooni legendaarsed ja kordumatud nimed. Hoolimata sellest, et paljud neist suurkujudest on lahkunud, elavad nende parimad laulud ka 21. sajandil.
Mida kujutab endast tänane Prantsuse šansoon, kes on esitajad? Kas esindavad seda vaid tänavalaulikud, või on tänast mõttemaailma ja helikeelt peegeldavad lood taandunud väikestesse kabareedesse ja kohvikutesse?
Tuleb tõdeda, et tänasest šansoonist, kus poeesia ja muusika on võrdväärsed partnerid, ei tea me tõesti palju. Seda meeldivam on kohtuda noorte sarmikate muusikutega, kes ei laula poppi ega hip-hoppi vaid hoopis omalaadset muusikat. Selle grupi nimi on La Tropa. Prantslased on jõudnud Moskvasse välja, kuid pool Euroopat on veel vallutamata.

Muusikud Lyoni ümbrusest äratavad tähelepanu juba enne kui nad mängima hakkavad: kolm kaunist tütarlast – Julie, Marie ja Carola – ning üks noormees Samy; kaks viiulit, vioola ja trummid. Kentsakas koosseis sulandub kummaliselt kõlavaks tervikuks. See ei ole chanson, mida oleme varem kuulnud. Nende laul on seletamatult dramaatiline, justkui fonogramm varjuteatrile. Nagu prantsuse keelde dubleeritud pantomiim. Soundtrack film noir’ile, kus ainsad tegelased on õhkõrnad pizzicatod ja tardunud dünaamikaga poognapassaažid. Kolme nümfi nõiduses ununeb kuulajal õige pea, et laval viibib ka lihast ja luust olend – trummar.
La Tropa muusikat võiks tituleerida alternatiivseks kammeršansooniks. See on moodne ja minimalistlik, kust vahel kuuldub rockilikke sähvatusi või mustlaslikku hingekarjet, aga ka Eric Satie’likke delikatesskäände. Igal juhul on see läbi ja lõhki naiselik eneseväljendus á la france. Maasikas boheemlasest intellektuaalile nii siin kui seal.
Kes üritab La Tropa muusikat lahterdada, avastab endas luuletaja. Sellepärast prantsuse publik ja muusikakriitikud neid armastavadki.

Piletid: 21.märtsil kell 19.00 Tartu Sadamateatris 200.-/100.- Piletimaailmast ja kohapealt.
22.märtsil kell 20.00 Von Krahli Baaris 100.-/75.- Piletimaailmast, Piletilevist ja kohapealt

Teie Jazzkaar