“Lady Summertime 2005” on Vita Rusaityte

05. juuli 2005

Soomes toimunud rahvusvahelisel jazzlauljate konkursil Lady Summertime võidutses tänavu leedulanna. Muljeid jagab Toivo Unt, kes kuulus ka konkursi zhüriisse.

Laupäeval, 2. juunil Soomes toimunud rahvusvaheline jazzvokalistide konkurss “Lady Summertime” leidis tänavu aset juba kümnendat korda. Peapreemia 1200 eurot (ca 19 000 Eesti krooni) viis endaga koju leedulanna Vita Rusaityte.

Tänavune juubelikonkurss toimus koostöös kuulsa Nilsia suvemuusika laagriga ja tõi kokku kuus noor andekat naisvokalisti neljalt maalt: Soomest, Lätist, Leedust ja Eestist.

Iga laulja esitas võistlusel kaks lugu. Võitja kavas oli omalaadne algupärand “Zoo” ja Chick Corea “Spain”.

Ka publiku lemmikuks osutunud Vita Rusaityte järel tunnistati “Lady Summertime`il” teise koha vääriliseks Eesti jazzlaulja Liina Saar. Kolmas koht läks Soome Susanna Wahlile. Preemiad jagunesid vastavalt 1200, 600 ja 300 eurot.

Esikolmikule lisaks osalesid konkursil Diana Pirgas Lätist, Noora Pohjola ning Maria Rantaniva Soomest.

Lauljaid hindas väärikas “soome jazzi isa” Matti Kontineni juhitud rahvusvaheline žürii koosseisus Jouku Lehtolainen (Nilsia muusikalaagri juht), Kimmo Sarlin (Radio Savo peatoimetaja), Mika Pohjola (pianist ja helilooja), Tiina Jortika (Kuopio konservatooriumi jazzlaulu osakonna pedagoog ja jazzlaulja), Kalervo Kärki (helilooja ning poeet), Jonas Jucas (KaunasJazz`i kunstiline juht), Marite Klibinska (Sony Jazzstage`lt Riiast) ning Toivo Unt (Nõmme Jazzi peakorraldaja).

Toivo Undi hinnangul oli žüriil keeruline otsust langetada, kuna võistlejate tase oli väga ühtlane ja kavad olid kõigil huvitavalt mitmekesised.

“Vita paistis silma väga küpse ja professionaalse esitusega – tõeline storyteller,” selgitas Unt. “Tal oli väga hea kontakt nii bändi kui ka publikuga”.

Unt tõstis esile ka Eesti neiu Liina Saare etteastet. “Liina teine lugu, Ara Araljani “Old and Young”, oli oma erilise helikeele ja põhjamaise kõlaga üks õhtu tõeliseid pärle,” ütles Unt.

Nagu juba festivalil tavaks saanud, lõi konkursile meeldiva alguse enne võistlust toimunud eelmise aasta võitja “Lady Summertime 2004” Sofia Rubina kontsert.

Algselt oli “Lady Summertime” konkurss mõeldud parima G. Gershwini “Summertime`i” esitaja selgitamiseks. Olgugi et konkurss on kümne aastaga muutunud, alustatakse finaalkontserti alati traditsioonilise instrumentaalversiooniga “Summertime`ist”. Konkursi lõppu tähistab samuti sama pala, mida lauldakse pärast seda, kui konkursi võitjale on Lady Summertime´i tiitel antud.

Uudise vahendas Anneli Lepp