Mariza laulab novembris Tallinnas

19. juuli 2004

5. oktoobril esineb Estonia kontserdisaalis Portugalist pärit fado-täht Mariza, kes võlub nii suurepärase muusika kui efektse lavashowga.

“Kui Mariza laulab, siis aeg peatub. Iga sõna lauldakse ülima keskendumisega, iga noot veatult. Tema väljanägemine on peaaegu sama silmapaistev nagu tema häälekõla,” tutvustab BBC raadio Portugali fado-lauljat.

“Juuksed pealael blondidesse palmikutesse põimitud, õlad paljad, tundub tal olevat pikkust üle kahe meetri. Ja ta on tapvalt kaunis pikas kleidis, mis lohiseb mööda põrandat,” jätkab BBC. “Kuid selline välimus on vaid vahendiks, et meid sundida kuulama. Ja me kuulamegi, nahal külmavärinad”.
Igaühel on kurvameelsusega toimetulekuks oma viis. Hispaanias lauldakse flamencot, Argentiinas tangot, Kreekas rembetika’t, Ameerikas bluusi ja Portugalis fado’t.

Mariza alustas fado laulmist lapsena, enne veel kui ta lugedagi oskas. Ta isa visandas väikesed pildilood, et aidata tal sõnu meelde jätta. Viieaastasena liitus ta spontaanse lauluga oma vanemate restoranis Mourarias, ühes Lissaboni traditsionaalsematest piirkondadest.
Mariza on esineja, kellel on olemas kõik vajalik – karisma, vapustav välimus, hääl, mille eest võiks elu anda ning showd, milles on nii muusikalist kirge kui ka draamat. Oma südantlõhestava häälega esineb ta graatsiliste ja dramaatiliste žestidega, jättes vähesed nukrad noodid õhku rippuma.
Kui te portugali keelt ei mõista, ei teki sellest probleemi. Viis, kuidas ta fado’t laulab, jõuab otse hinge ja emotsioonideni, liigutades südant esitlusega, mis kõneleb igatsusest, armastusest ja nostalgiast. Esinemistel toetab teda muljetavaldav akustiline kitarritrio.

Ja Mariza laulab bravuuri ja võimsusega. “See ei ole imago! See olen mina! Mulle meeldivad mu juuksed sellisena… pole olemas reeglit, mis ütleks, et kõikidel fadistadel peavad olema mustad juuksed,” ütleb Mariza, “Ja mulle meeldib laval vaadata kauneid rõivaid ja meiki… Ma teen lihtsalt seda, mida mulle endale vaadata meeldib…”

Kontsert 5. novembril kell 19 Estonia kontserdisaalis
piletid 350-750 krooni