Molde Jazzi 50. juubel - jazzilegendid ja palju uut muusikat - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

10/07/2010 Molde Jazzi 50. juubel – jazzilegendid ja palju uut muusikat

Uudised

19. juulil algava Norra suurima jazzifestivali kava ehivad Sonny Rollins, Herbie Hancock, Bobby McFerrin kõrvuti Missy Ellioti ja Shibusa Shirazu Orchestraga. Resident-muusik on Nils Petter Molvaer, kes esineb 6 koosseisuga.

Tänavu juulis astub Norra suurim jazzifestival Molde Jazz nende väärikate jazzifestivalide hulka, kel on õigus süüdata sünnipäevatordil 50 suurt küünalt. Vaid umbes 25 000 elanikuga Rooside linn, nagu Moldet hellitavalt kutsutakse, on poolesaja aasta vältel võõrustanud jazzimaailma suurkujusid ja puhunud tuult tiibadesse paljudele noortele muusikutele. 19.-25. juulini muutub Molde taas jazzilinnaks.

Jazzilinna tiitlit on Molde igati väärt, sest festivalil on oluline koht Norra muusikaelus. Tõsi, neil on Norra teiste festivalidega võrreldes suurem eelarve ja see annab eeliseid, ent festivali juht Jan Ole Otnaes ei ole läinud lihtsamat teed – igal aastal tellitakse teoseid, algatatakse rahvusvahelisi projekte, korraldatakse noorte muusikute konkursi Jazzintro finaali, jagatakse auhindu ja jälgitakse, et norra muusikutel oleks festivalil piisavalt esinemisvõimalusi.

Ka projektide esmaesitlusi kavandavad muusikud tihti just sellele festivalile. Molde Jazzi publikul on võimalus olla tunnistajaks uute ideede sünnile ja nautida hetki erakordsete kooslustega, millest nii mõnigi saab innustust koostööks ka tulevikus, mõni aga jääb ainukordseks kogemuseks, mida mäletatakse aastaid. Missioonitunne, head ideed ja oskus kaasata inimesi on Molde Jazzi edu valem. Ainuüksi vabatahtlikke on festivalil 800!

Juubelifestivali programmil on mitu säravat nägu – seda ehivad Sonny Rollins, Herbie Hancock, Jeff Beck ja Bobby McFerrin, Robben Ford, Bill Evans, Gary Burton, samuti Missy Elliot, Peter Brötzmann, Hairy Bones, Ken Vandermark ja Shibusa Shirazu Orchestra. Pianist Aki Takase ja saksofonist-klarnetist Silke Eberhard on valmistanud ette kava Ornette Colemani 1960ndate loomingust. Taas põikab Moldesse Joshua Redman, kes on Moldes läbi aastate musitseerinud just koos norrakatega ja selgi korral osaleb viiuldaja Ola Kvernbergi projektis “Liarbird”. Loetelu saaks jätkata samaväärselt, sest kaasa teeb üle 50 koosluse.

Juba teist aastat järjest on festivali Artist in Residence´iks norra muusik. Kui möödunud aastal andis läbilõike oma tegemistest trompetist Arve Henriksen, siis tänavu saab kuue erineva koosseisuga nautida Nils Petter Molvaeri virtuoosset trompetimängu. Molvaeri lavapartneriteks on kuue päeva jooksul Etioopia lauljatar Gigi, Bill Laswell, brittide Spin Marvel, Eivind Aarset jpt.

Norra parimaid jazzmuusikuid koondav Trondheimi Jazzorkester kohtub laval Magic Pocket´i, Sula Art Ensemble´i ja Motorpsychoga. Esimese avaliku kontserdi annavad duona vokalist Sidsel Endresen ja kitarrist Stian Westerhus, muusikud, kelle jaoks ei eksisteeri loomeprotsessis raame ega tavasid. Erakordsed kõlamaastikud on garanteeritud. Westerhus, kes 2006. aastal võitis ansambliga Puma sealsamas Moldes Jazzintro konkursi, on tänaseks kujunenud üheks aktiivsemaks ja nõutumaks kitarristiks Norras. Ka Moldes esineb ta mitme ansambliga, sh Molvaeriga.

Festivali üheks ilusamaks ideeks on laupäevahommikune kontsert Break of Day in Molde”. Kella 7ks saabub mäenõlvale kõrgete mändide vahele Reknesi parki tuhatkond inimest, kaasas pleedid ja termosed sooja kohviga, et tervitada päiksetõusu. Sel korral meelitavad päikse välja resident-muusik Nils Petter Molvaer koos põhjamaiselt karget elektroonilist ambienti viljeleva Geir Jensseniga (Biosphere). Sarnase kontseptsiooniga hommikukontsert toimub tänavu esmakordselt ka Tallinna Merepäevade raames.

Viimastel aastatel on Molde Jazzi külastanud umbes sada tuhat inimest aastas. Üha rohkem on kuulajate sekka lisandunud ka eestlasi. Publikut jagub kaheteistkümnesse kontserdipaika, mis asuvad üksteisest jalutuskäigu kaugusel – nii tänavaäärsete vabaõhulavade juurde kui ka klubidesse, kontserdisaalidesse ja üle 10 000 kuulaja mahutavasse Romsdali vabaõhumuuseumi. Nädalaks muutub linna peatänav jazzitänavaks – müügitelgid mõlemal pool sõiduteed, varahommikuni avatud söögikohad, ööbusside stardipaik, teeäärsed vabaõhulavad. Kõik on kompaktselt koos ja tagab vajaliku mõnusaks olemiseks.

Põhjuse veeta nädalapäevad väikelinnas annab lisaks kirevale muusikavalikule ka muinasjutuline loodus. Molde asub keset maalilisi lumetipulisi mägesid, auto- või bussisõidu kaugusel tillukestest kaluriküladest, Maldarsfosseni kosest, Atlandi teest. Linna lähiümbrust on mugav avastada ka jalgrattal.

2010. aasta Molde Jazzi toovad jazzkaar.ee lugejateni Eesti Jazzliidu veebitoimetaja ning jazzikriitik Ivo Heinloo ning ajakirjanik Madli-Liis Parts.

***

Valik eestikeelseid materjale Molde Jazzist:
Molde Jazz 2006 ajakirjas Muusika
Intervjuu Molde jazz 2006 resident-muusiku Joshua Redmaniga ajakirjas Muusika
Ülevaade Molde Jazzist jazzkaar.ee´s
Fotomeenutused 2009. aasta Molde Jazzist