New Yorgis tutvustati veebipõhist jazziajaloo õpikut

16. jaanuar 2006

New Yorgis toimus 12.-14. jaanuarini Rahvusvahelise Jazzihariduse Assotsiatsiooni 33 konverents, kus tutvustati uut internetipõhist Ameerika jazziajaloo õpikut, räägib Neeme Raud New Yorgist.

New Yorgis toimus 12.-14. jaanuarini Rahvusvahelise Jazzihariduse Assotsiatsiooni 33 konverents, maailma üks suurimaid jazzialaseid kogunemisi.

Jazzihuvilisele Eestis võib huvi pakkuda seal esmakordselt avalikkuse ette toodud uus internetipõhine Ameerika jazziajaloo õpik, mille loomist rahastas Ühendriikide Rahvuslik Kunstide Sihtasutus (Ameerikas on see kõige lähedasem vaste teiste riikide kultuuriministeeriumidele).

Õppevahend ei anna ülevaadet mitte vaid jazzi arengust, vaid kogu USA ajaloost ja on mõeldud Ameerika koolide muusika- ja ajalootundide jaoks. Kuid et see on tasuta kättesaadav kõigile, siis miks mitte sirvida-vaadata-kuulata seda ka Eestis.

Interaktiivne kogumik hõlmab kogu eelmist aastasada – alates jazzi sünnist sajandi alguses New Orleansis kuni aastasaja lõpuni, mil jazzist oli saanud rahvusvaheline fenomen, mis teistes riikides arenedes liikus üha uutes ja uutes suundades.

“Kõige nähtavalt mõjutas jazz USA enda ajalugu aga Teise maailmasõja järgsel perioodil,” selgitas uue õppekava üks autoreist, kauaaegne ajaloopedagoog Robert Horowitz. “Klisheeks on saanud küll rääkimine 60. aastatest, kui ulatuslike muudatuste ajast. Kuid 40 aastate lõpp – 50 algus oli tegelikult olulisem ajastu, mis lõi pinna neile muudatustele, mis olid tulemas – Ameerika poliitikas, majanduses, muusikas. See oli sõja järgse optimismiperiood, sündidebuumi aeg, majandus oli tõusteel.
Optimistlik jazz oli selle ajastu taustamuusika. Kuid endiselt eksisteeris kaks Ameerikat – must ja valge, ning jazzil oli suur roll selle lõhe sillutamisel.” Nii ka Külma sõja aegses Ameerika kultuuridiplomaatias.

Huvilised võivad jazzi ajalugu uurida aadressil:
www.neajazzintheschools.org

Neeme Raud, New York